"CERT.by odnotował 8 sierpnia ok. godz. 22 dużą falę ataków DDoS na infrastrukturę sieci BY-NET. Atakowana była infrastruktura, na której znajdują się strony interetowe KGB (kgb.gov.by) i MSW (mvd.gov.by)" – poinformował CERT w komunikacie. Ataki, dodano, powtórzyły się 9 sierpnia.

Problemy z funkcjonowaniem komunikatorów i sieci społecznościowych, niektórych serwisów stron internetowych występują w Mińsku i w innych miejscowościach na Białorusi – poinformowały portale mediów niezależnych, m.in. TUT.by i Onliner.by.

Problemy mają różny charakter w zależności od operatorów i miejscowości – nie otwierają się lub uruchamiają się bardzo powoli serwisy YouTube i inne strony, nie można przesyłać plików i zdjęć w komunikatorach.

W niedzielę na Białorusi odbywają się wybory prezydenckie. W sieciach społecznościowych pojawiły się w ostatnich dniach informacje o planowanym odłączeniu lub ograniczeniu internetu na Białorusi - zwłaszcza, jeśli dojdzie do protestów. Oficjalnych informacji na ten możliwych ograniczeń nie było.

Łączność komórkowa była w czasie kampanii regularnie wyłączana podczas mitingów opozycji i akcji solidarności.