Całkowity bilans zakażeń w Republice Czeskiej od początku epidemii wynosi 18 235 przypadków, z powodu Covid-19 zmarło w sumie 389 osób. Według resortu zdrowia w kraju jest obecnie 5081 przypadków tzw. aktywnych zakażeń, jest też 12 765 ozdrowieńców.

Wzrost odnotowany w piątek był trzecim najwyższym od początku pandemii, która w Czechach rozpoczęła się 1 marca br. W dotychczasowej historii tylko pięciokrotnie zdarzyło się, żeby dobowy przyrost zakażeń był wyższy niż 300 przypadków; po raz ostatni było tak 28 czerwca. Niski wskaźnik odnotowany w niedzielę wiąże się z weekendem, gdy z powodów technicznych przeprowadza się mniej testów.

Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna panuje w powiecie frydecko-misteckim w kraju (województwie) morawsko-śląskim, w Klatovie w kraju pilzneńskim i w powiecie kolińskim w kraju środkowoczeskim.

Eksperci podkreślają, że najważniejszymi wskaźnikami świadczącymi o rozwoju choroby Covid-19 jest liczba hospitalizowanych, w tym tych pacjentów, którzy wymagają pobytu na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Według najnowszych danych resortu zdrowia w szpitalach jest 111 pacjentów, z czego 17 w ciężkim stanie.

Służby sanitarno-epidemiologiczne mają w poniedziałek przedstawić uaktualniona mapę zagrożeń związanych z nowym koronawirusem i na tej podstawie wprowadzić ograniczenia lub przedstawić zalecenia dla mieszkańców i władz poszczególnych regionów.