Sinice: Zamknięto osiem kąpielisk w Trójmieście

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w niedzielę przed południem zamkniętych jest osiem kąpielisk zorganizowanych w Trójmieście - podał w niedzielę przed południem Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami.

Lamiot / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Z zamieszczonych tam danych wynika, że aktualnie w Trójmieście zamkniętych jest osiem nadmorskich kąpielisk - sześć w Sopocie: Hotel Sopot-Beach Club, Hotel Haffner-Esentra, Park Północny I, Park Północny II, K22, Łazienki Południowe - i dwa w Gdańsku: na Stogach i w Jelitkowie.

[kraj:https://niezalezna.pl/345238-odnaleziono-dwie-ofiary-utoniec]

Ponadto, zakwity sinic od kilku dni utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jeziorze Żarnowieckim w powiecie wejherowskim (zamknięte kąpielisko w Lubkowie-DPS) oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach). Wykwity sinic pojawiły się również na jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko w Debrznie.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

[kraj:https://niezalezna.pl/345229-w-sobote-utonely-trzy-osoby]

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. (PAP)

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Morze Bałtyckie #morze #sinice #Pomorze #Trójmiasto #Gdynia #Sopot #Gdańsk

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo