Mateusz Morawiecki: "To Polska jest największą ofiarą grabieży podczas II wojny światowej"

"Park Pamięci ma przywracać godność nie tylko tym, którzy ryzykowali życie, ratując Żydów, ale także wszystkim Polakom" - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Toruniu. Jak podkreślił, Park to dzieło krzyczące na cały świat o straszliwym losie Polaków podczas II wojny światowej.

Mateusz Morawiecki
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Premier był obecny w uroczystości otwarcia Parku Pamięci w Toruniu. Wcześniej odbyła się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. W otwarciu Parku Pamięci Narodowej w Toruniu uczestniczą m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz szef MON Mariusz Błaszczak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Podczas uroczystości premier podkreślił, że "Park Pamięci jest nie tylko miejscem pamięci, ale przede wszystkim miejscem prawdy o tych, którzy nie wahali się, ryzykując życie, ratować innych - swoich sąsiadów, często ludzi, których nie znali".

- To miejsce ma przywracać im nie tylko pamięć, ale godność, a wraz z nimi przywracać godność wszystkim Polakom, polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa miał być odarty ze swojej godności i odarty z prawdy o strasznych latach drugiej apokalipsy

 - dodał.

Zdaniem Morawieckiego "należy pytać o prawdę z tamtych lat, żeby nie tylko przerwać manipulacje, które próbowano na nas nakładać, ale trzeba przywrócić właściwą miarę rzeczy, odzyskać nie tylko prawdę o tamtych czasach, ale także w imię tej prawdy trzeba przywoływać każde imię".

- Dlatego z wdzięcznością patrzę na Park Pamięci, to wielki krok w drodze odbudowania prawdy

 - zaznaczył.

- Nie da się mierzyć tamtej solidarności i męstwa tamtych ludzi w żaden mierzalny sposób

- mówił premier o Polakach, ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Morawiecki odniósł się także do kwestii reparacji wojennych. "Trzeba także wspomnieć o polskich dobrach - dobrach kultury, materialnych, fabrykach, wsiach, kościołach, które zostały bezpowrotnie zniszczone" - mówił.

- Jeśli są tacy, którzy śmią przypisywać nam jakąkolwiek współodpowiedzialność za niemieckie zbrodnie, muszą usłyszeć, w jakim są błędzie, myśląc o jakichkolwiek odszkodowaniach. To Polska jest największą ofiarą grabieży podczas II wojny światowej. Ta prawda również musi się przebijać wraz z takim dziełem jak Park Pamięci. To dzieło krzyczące na cały świat o strasznym losie Polaków, Żydów w czasach II wojny światowej, który zgotowali nam Niemcy

 - podkreślił Morawiecki.

Premier w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Parku Pamięci w Toruniu.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #Park Pamięci Narodowej

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo