Nie wszystkie warzywa i owoce należy przechowywać w lodówce. Na przykład owoce egzotyczne – takie jak: ananasy, mango, banany, pomarańcze – z natury nie lubią niskiej temperatury. I o ile nie kupiliśmy bardzo dojrzałych egzemplarzy, które chcemy przechowywać krótko przed konsumpcją, to takie produkty trzymajmy z dala od lodówki. Spowolnimy w ten sposób zmiany tkankowe, które powodują psucie się i gnicie owoców i warzyw.

Poza lodówką przechowujemy też szczególnie owoce, które w momencie zakupu nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Nie tylko te egzotyczne. Pomidory, brzoskwinie, gruszki i śliwki szybciej dojrzeją, jeśli zostawimy je w cieple – podobnie jak awokado.

W lodówce nie będzie dobrze takim produktom jak: cukinia, kabaczki, dynia, ogórki, szparagi, bakłażany, ale też wspomniane już pomidory, które w zimnie tracą swój aromat. Potrzeba kilkunastu minut w temperaturze pokojowej, żeby odzyskały swój smak i zapach. Wszystkie wymienione wyżej warzywa nie lubią lodówki ze względu na tzw. oparzelinę mrozową. Pod wpływem chłodzenia w strukturze tkanek roślin zachodzą niekorzystne zmiany, w wyniku których owoce i warzywa tracą swoje właściwości odżywcze i bioaktywne.

Do lodówki powinny na pewno trafić wszelkie nietrwałe i miękkie owoce, w szczególności jagodowe. Truskawki, jagody, borówki, maliny, ale też porzeczki czy agrest dużo lepiej będą czuć się w chłodniejszym otoczeniu. Tak samo sprawa ma się z nowalijkami, które mają tendencję do szybkiego więdnięcia. W lodówce najlepiej też przechowywać wszystkie warzywa liściowe i kapustne: od sałaty po brukselkę, a także warzywa korzenne: marchew, seler i pietruszkę.

Jak przechowywać?

Owoce i warzywa, które wkładamy do lodówki, mają inne wymagania niż te, przechowywane w temperaturze pokojowej. Po pierwsze – powinny być czyste i suche. Czasem oznacza to ich umycie, czasem dokładnie oczyszczenie z piasku i ziemi. Oczywiście wyjątek stanowią owoce jagodowe, które powinniśmy myć dopiero przed zjedzeniem lub użyciem do potraw.
Jeśli kupimy owoce lub warzywa w foliowym opakowaniu – nie przechowujmy ich w takim stanie i wyjmijmy je z opakowania przed włożeniem do lodówki. Dotyczy to szczególnie warzyw liściowych, takich jak sałata. Zamknięta w foliowym worku zaczyna przekształcać azotany w szkodliwe dla zdrowia azotyny.
Jak zatem przechowywać warzywa?
Najlepsza jest do tego najniższa półka w lodówce i tzw. warzywniak, czyli szuflady. Obecnie producenci lodówek zaznaczają ikonkami miejsca optymalne do przechowywania poszczególnych rodzajów produktów. Skorzystajmy z tej podpowiedzi. Ponieważ owoce i warzywa tracą wilgoć, wydzielając ją do otoczenia, co ma niekorzystny wpływ na pozostałe produkty, warto je zabezpieczyć przed tym procesem np. przez owinięcie papierowym ręcznikiem.

Szczególne wymagania

Warto wiedzieć, że niektóre warzywa i owoce wymagają specjalnych warunków, co nie znaczy – trudnych do zapewnienia. Ziemniaki, cebula czosnek, bataty lubią być poza lodówką, a dodatkowo w ciemnym miejscu. Optymalna byłaby piwnica, ale nie każdy ją ma. Warto pamiętać, żeby zapewnić tym warzywom przepływ powietrza. Papierowa torba z otworami lub drewniana skrzynia spełnią ten warunek. Banany są pyszne, ale kiepski z nich towarzystwo. Jeśli je kupisz, umieść w osobnej misce poza lodówką. Owoce i warzywa źle znoszą ich obecność, ponieważ banany wydzielają dużo etylenu, który powoduje psucie się produktów.


Poniżej podsumowanie porad dotyczących przechowywania najpowszechniejszych produktów w naszych kuchniach:
Banan
Banany należy przechowywać w ciemnym, suchym i dość chłodnym miejscu. Dzięki temu będą dłużej świeże.
Ryba
Świeżą rybę można przechowywać w lodówce w temperaturze od 1 do 3°C zwykle nie dłużej niż 1-4 dni. Ryby mrożone można przechowywać od 2 do 6 miesięcy.
Szynka
Szynkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 7°C przez maksymalnie 3 dni. Pamiętaj, że szynkę można również zamrozić.
Truskawki
Truskawki należy zjeść w przeciągu 3-4 godzin po umyciu. Jeśli są przechowywane w temperaturze pokojowej na świeżym powietrzu, swoją optymalną świeżość zachowują do 2 godzin. Jednak i po tym czasie nadają się do zjedzenia.
Kurczak
Surowego kurczaka należy przechowywać w lodówce (w temperaturze od 0 do 4°C). Kurczaka nie należy zostawiać w temperaturze pokojowej przez dłużej niż 3 godziny. Gotowanego kurczaka można przechowywać w lodówce przez 4 dni.
Brokuły
Brokuły należy przechowywać w szufladzie lodówki, gdzie zapewniony jest stały dopływ powietrza. W ten sposób brokuły można przechowywać nawet przez 2 tygodnie.
Pomidory
Pomidorów nie należy przechowywać w lodówce. Trzymaj je w misie w kuchni.
Ser i Mleko
Ser i mleko należy przechowywać w lodówce.
Chleb
Chleb w miarę możliwości należy zawsze przechowywać w chlebaku – chleb potrzebuje powietrza, aby zachował świeżość i nie spleśniał.
Ziemniaki
Ziemniaki należy przechowywać w miejscu, gdzie temperatura wynosi od 7 do 10°C. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest piwnica..

A co z mrożeniem pożywienia? Pomogą w tym trzy mroźne kroki proponowane przez banki żywności.

  1. Zamrażamy produkty świeże, niezepsute i robimy to zgodnie z zaleceniami producenta na etykiecie a w przypadku warzyw i owoców – wyparzamy skórkę (pozbywając się drobnoustrojów).
  2. Najlepiej, jeśli zrobimy to od razu po zakupieniu (polecamy torby termoizolacyjne do transportu produktów ze sklepu do domu) lub przygotowaniu.
  3. Pakujemy produkty w plastikowe torebki, pojemniki wykonane z plastiku, aluminium czy folie spożywcze aluminiowe, usuwając nadmiar powietrza.