Choć najnowsze smartfony są wyposażone w coraz bardziej pojemne akumulatory, to przy intensywnym użytkowaniu codzienne podłączanie urządzenia do gniazdka jest niemal standardem. Obecnie stosowane akumulatory litowo-jonowe są trwalsze, zapewniają większą wydajność i możliwość szybszego ładowania niż akumulatory sprzed lat. Co ważne, teraz można je doładowywać w dowolnym momencie. Żywotność tego typu baterii określana jest w cyklach ładowania – jeden cykl kończy się po zużyciu energii odpowiadającej 100% pojemności baterii. Nie oznacza to jednak każdego ładowania, cykl może być więc rozciągnięty na kilka dni, ponieważ wartości się sumują. Baterie litowo-jonowe są przygotowane na kilkaset lub kilka tysięcy cykli ładowania, co spokojnie starcza na kilka lat użytkowania smartfona. Mimo wszystko warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomagają ochronić baterię przed zbyt szybkim rozładowywaniem.

1. Utrzymuj optymalny poziom naładowania

Chcąc jak najdłużej utrzymać baterię litowo-jonową w dobrym stanie powinieneś unikać jej pełnego rozładowywania i naładowania. Optymalne jest utrzymywanie naładowania baterii na poziomie 80-90 procent.

Mity, które krążą po sieci o bateriach w telefonie :
- formatowanie
( całkowite rozładowanie i naładowanie akumulatora zaraz po uruchomieniu urządzenia). W nowych smartfonach może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora.

- obawa przed podłączeniem telefonu do ładowania na noc – takie ładowanie miałoby przeładować baterię i zmniejszyć jej pojemność. W nowych modelach wbudowane zabezpieczenia automatycznie przerywają ładowanie, gdy bateria jest już pełna.

Lepiej też uważać na nieoryginalne ładowarki, które mogą uszkodzić akumulator.

2. Oszczędzaj energię

Zmniejszenie poziomu jasności wyświetlacza oraz skrócenia czasu wygaszania ekranu pomaga zwiększyć wydajność baterii. Warto też wyrobić w sobie nawyk wyłączania transmisji danych komórkowych, sieci bezprzewodowej Wi-Fi, łącza Bluetooth czy lokalizację GPS, kiedy nie są używane. Spróbuj zablokować również automatyczne aktualizacje i synchronizacje. Lepiej robić to ręcznie, gdy smartfon jest podłączony do zasilania sieciowego. Jednym z największych pożeraczy baterii są popularne aplikacje społecznościowe, zaoszczędzisz baterię, jeśli wyłączysz powiadomienia. Nie musisz jednak za każdym razem zamykać najczęściej używanych aplikacji. Działając w tle, zużywają mniej energii, niż pochłonęłoby ich wielokrotne uruchamianie.

3. Sprawdź pojemność baterii przed zakupem

Bateria odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu smartfona. Ze względu na coraz większe możliwości, tego typu urządzenia potrzebują dużej mocy. Niestety przy zakupie ten parametr jest często pomijany.