Wójcik odpowiada unijnej komisarz: "W Polsce funkcjonuje niezależny sąd. Wyroków nie ustala się za granicą"

"Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy musi zrozumieć, że w Polsce funkcjonuje niezależny sąd, są niezawiśli sędziowie, a wyroków nie ustala się poza naszymi granicami" - napisał na swoim Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. To odpowiedź na wpis komisarz Dunji Mijatović, w którym apelowała o "natychmiastowe uwolnienie" Michała Sz., ps. "Margot", wobec którego sąd zastosował wczoraj dwumiesięczny areszt.

Michał Wójcik
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Zdaniem komisarz, ten fakt wysyła niepokojący sygnał, jeśli chodzi o wolność słowa w Polsce i prawa osób LGBT. Jak dodała, aktywista został zatrzymany za "zablokowanie propagującej nienawiść furgonetki anty-LGBT oraz nałożenie tęczowych flag na warszawskie pomniki".

Wójcik skomentował, że wyroków dotyczących Polski nie ustala się "poza naszymi granicami".

- Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy musi zrozumieć, że w Polsce funkcjonuje niezależny sąd, są niezawiśli sędziowie, a wyroków nie ustala się poza naszymi granicami. Na tym polega praworządność. Nie będzie zgody na atakowanie funkcjonariuszy policji i przemoc wobec ludzi

 - napisał na swoim Twitterze.

W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Michała Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Wczoraj, uwzględniając zażalenie prokuratury, sąd zastosował dwumiesięczny areszt tymczasowy.

W związku z tą decyzją tego samego dnia po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją - zaatakowany został m.in radiowóz. Policja zatrzymała łącznie 48 osób. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Dunja Mijatovic #Michał Sz. Margot #Michał Wójcik

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo