Kolejne kąpieliska w Trójmieście zamknięte z powodu sinic

Główny Inspektorat Sanitarny podjął w sobotę wczesnym popołudniem decyzję o zamknięciu kolejnych ośmiu kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest wykwit sinic. Wcześniej zamknięto kąpielisko w Gdyni Orłowie i Gdańsku Orle. Nieczynne są także trzy kąpieliska położone nad jeziorami.

pixabay

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego - https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa. Z zamieszonych tam danych wynika, że w Trójmieście jest obecnie zamkniętych dziesięć kąpielisk.

Z powodu zakwitu sinic w sobotę po południu zamknięto sześć z dziewięciu kąpielisk zorganizowanych w Sopocie: Hotel Sopot-Beach Club, Hotel Haffner-Esentra, Park Północny I, Park Północny II, K22, Łazienki Południowe. Czerwona flaga zawisła też na dwóch plażach w Gdańsku: Jelitkowo, Klipper Jelitkowo. Wcześniej - w sobotni poranek - sinice uniemożliwiły korzystanie z wody w strzeżonych kąpieliskach w Gdyni Orłowie oraz Gdańsku Orle.

Ponadto w województwie pomorskim, zakwity sinic wciąż utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jeziorze Żarnowieckim w powiecie wejherowskim (zamknięte kąpielisko w Lubkowie-DPS) oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach).

Latem w wodach Morza Bałtyckiego a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#sinice

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo