Zespół tworzą muzycy: Marek Pędziwiatr, wokalista, grający także na instrumentach klawiszowych; gitarzysta basowy Paweł Stachowiak; trębacz Jakub Kurek; saksofonista tenorowy Olaf Węgier oraz Marcin Rak, perkusjonista. Formacja w oryginalny sposób czerpie zarówno z muzycznej tradycji jak i nowoczesności.

„EABS kontynuuje styl polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom”

– wyjaśniła Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która - wraz z Krzysztofem Wojciechowskim - przygotowała 26. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce.

Album zespołu „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” zdobył uznanie krytyków i publiczności; nazwano go sensacją polskiej sceny jazzowej. Fonograficzny bestseller zapewnił zespołowi szereg branżowych nagród. Muzykę z tej płyty zespół zagrał podczas blisko stu koncertów, m.in. w Wielkiej Brytanii (Londyn, Manchester, Liverpool), na festiwalu BuSH na Węgrzech, a także w Chinach.

W najnowszym przedsięwzięciu „Slavic Spirits” - wykonanym podczas sobotniego koncertu - muzycy koncentrują się „na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, jednocześnie zastanawiając się nad współczesną duchową kondycją Polaków”.

„Główną inspiracją dla tego albumu jest 'słowiańska melancholia', którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. To próba kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury”

– tak charakteryzują swój program twórcy.

W następną sobotę, 15 sierpnia, na warszawskiej Starówce wystąpi Michał Urbaniak.

Festiwal dofinansowany ze środków m.st. Warszawy oraz ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca