Hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało w piątkowym komunikacie, że podczas ostatniej doby liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zwiększyła się o 4507 do poziomu 314 362. To największa notowana w ciągu 24 godzin liczba nowych infekcji od kwietnia.

Znaczący wzrost miał miejsce w Katalonii, Madrycie oraz Kraju Basków. Władze tego ostatniego regionu ogłosiły, że na jego terenie “można już mówić o drugiej fali epidemii”.

Tymczasem w piątek rano władze hiszpańskiej stolicy poinformowały, że w prawie 30 miejscach na terenie Madrytu stwierdzono wysokie stężenie koronawirusa w wodach ściekowych.

Zarówno w Hiszpanii, jak i Portugalii w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła o trzy osoby. W Hiszpanii zanotowano dotychczas 28 503 ofiary śmiertelne, a w Portugalii – 1746.

Od czwartku w Portugalii liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 290 do poziomu 52 351. Ponad połowa nowych infekcji miała miejsce na terenie aglomeracji Lizbony oraz w sąsiadującym z nią regionie Doliny Tagu.

Według danych służb medycznych Portugalii w najbliższych godzinach spodziewane jest potwierdzenie kolejnych zakażeń koronawirusem, gdyż na wynik badania oczekuje 1425 osób podejrzanych o infekcję SARS-CoV-2.