Mamy na wystawie bardzo wiele elementów zebranych od różnych osób i instytucji. Działo przeciwlotnicze, wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin, bardzo dużo elementów z torped, zarówno niemieckich, jak i sowieckich

– powiedział dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz.

Na wystawie znalazły się także mundury polskiej i niemieckiej Marynarki Wojennej oraz wyposażenie nurków z II wojny światowej. Wśród eksponatów jest także oryginalna przedwojenna dokumentacja okrętu podwodnego ORP Wilk w języku francuskim, przekazana przez osobę prywatną z okolic Trójmiasta.

To dla nas biały kruk, absolutny ewenement. Nie sądziłem, że tego typu rzeczy można mieć w domu

– powiedział Ostasz. Dodał, że pracownicy kołobrzeskiego muzeum proszą o przekazywanie podobnych pamiątek – zdjęć czy dokumentów.

Ciekawostką na wystawie może być m.in. toaleta z okrętu podwodnego, wypożyczona ze świnoujskiego Fortu Gerharda czy właz z okrętu. Na ekspozycji można też zobaczyć modele jednostek.

Nie jesteśmy w stanie pokazać tu okrętu podwodnego w całości – są to drobne fragmenty, ale widać, jak zostały dopracowane i dopieszczone przez wielu ludzi, żeby miały wartość ekspozycyjną

- powiedział dyrektor muzeum.

Wystawa "Podwodny pojedynek" w Muzeum Oręża Polskiego - Muzeum Miasta Kołobrzeg, zlokalizowanym w zabytkowym Pałacu Braunschweigów, będzie czynna do końca grudnia br.