"Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Tegoroczna edycja pierwotnie planowana była na pierwszy tydzień maja. W marcu, gdy rozpoczynała się epidemia SARS-CoV-2, organizatorzy zdecydowali o przesunięciu terminu przeglądu na sierpień.

Jeszcze kilka dni temu przygotowania to tegorocznego spotkania miłośników filmu na polsko-czeskiej granicy szły pełną parą. Odwołanie przeglądu to efekt czwartkowej decyzji Ministerstwa Zdrowia, które objęło cały powiat cieszyński tzw. żółtą strefą epidemiczną. W związku z tym od soboty będą tam obowiązywać dodatkowe obostrzenia sanitarne.

"Nowy system obostrzeń w wybranych powiatach dotyczy targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu oraz obowiązku noszenia maseczek"

- napisali organizatorzy przeglądu, wskazując, iż żółty kolor, od dawna obecny w szacie graficznej cieszyńskiej imprezy, tym razem przyczynił się do jej odwołania.

Żółty kolor towarzyszył nam od początku organizacji 22. edycji Przeglądu Filmowego "Kino na granicy". Wywoływał radość i dodawał energii do działania, zwłaszcza w trudnych chwilach narodowej kwarantanny i niepewności organizacyjnej. Teraz na żółto na mapie opublikowanej w czwartek rano przez Ministerstwo Zdrowia "zaświecił się" nasz powiat cieszyński. (...). Na razie jesteśmy żółci, ale nie mamy pewności, czy w kolejnych dniach pogranicze nie zabarwi się na czerwono, co - według nowych zasad resortu zdrowia - skutkowałoby całkowitym zakazem organizacji imprez w regionie

 - czytamy w oświadczeniu organizatorów.

Obostrzenia związane z włączeniem Cieszyna do żółtej strefy oznaczają m.in. konieczność zredukowania liczby publiczności do 100 osób w sali. "Nie będziemy zatem w stanie zapewnić wszystkim naszym widzom miejsc w kinie. Sytuacja w Czechach również nie ulega poprawie - w przygranicznych powiatach dochodzi do wzrostu zakażeń" - poinformowali organizatorzy.

Pierwsza edycja Przeglądu odbyła się w 1999 r. Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech.

W związku z objęciem wybranych powiatów i miast woj. śląskiego żółtą i czerwoną strefą epidemiczną, odwoływane są także inne wydarzenia kulturalne. Wodzisławskie Centrum Kultury poinformowało w piątek o czasowym zawieszeniu działalności Kina Pegaz w tym mieście - powiat wodzisławski od soboty będzie czerwoną strefą, gdzie obowiązywać będą bardziej restrykcyjne obostrzenia.

W przypadku, gdy powiat wodzisławski trafi do strefy "żółtych" powiatów, wówczas kino wznowi działalność, z zachowaniem dotychczasowego reżimu sanitarnego. Stosowne komunikaty w tej sprawie mają być ogłaszane przez rząd dwa razy w tygodniu

- podało Wodzisławskie Centrum Kultury.