"W sierpniu 1920 roku rozegrała się bitwa decydująca o losach Polski Europy. Polski żołnierz bronił stolicy odrodzonej Rzeczypospolitej przed bolszewicka nawałą"

– powiedział Błaszczak w okolicznościowym spocie opublikowanym w piątek. "Wspólny cel połączył wszystkich, od najwyższych dowódców po szeregowych żołnierzy, kapelanów, ochotników i ochotniczki" – dodał minister.

Przypomniał, że w podwarszawskim Ossowie ma powstać muzeum Bitwy Warszawskiej, przed którym ma się znaleźć plan na inscenizacje historyczne, oraz, że rocznica bitwy jest obchodzona jako święto Wojska Polskiego. "Na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, pierwszego wielkiego zwycięstwa wolnego świata nad komunizmem, 15 sierpnia jest świętem Wojska Polskiego" – zaznaczył szef MON.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Ten dzień został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.