Dzieła sztuki zrabowane w czasie wojny wróciły do bydgoskiego muzeum

Odzyskane w toku śledztw nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy dzieła stanowiące straty wojenne 5 sierpnia br. zostały przekazane do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego. W wyniku przeprowadzonych kilkudziesięciu przeszukań – zarówno u osób prywatnych, jak i w antykwariatach - zabezpieczono łącznie ponad 400 obiektów, w tym zabytków archeologicznych oraz dzieł malarskich, z których część stanowiła straty wojenne dawnego Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy.

Muzeum w Bydgoszczy

O randze wydarzenia świadczy okoliczność, że część z odzyskanych przez organa ścigania prac została zidentyfikowana jako „straty wojenne” figurujące w katalogu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odzyskano także inne zabytkowe i cenne muzealnie przedmioty - utracone m.in. przez Miejskie Muzeum w Bydgoszczy w okresie II Wojny Światowej i tuż po niej (prace malarskie, graficzne, zbiory biblioteczne, a także meble - w znacznej części stanowiące spuściznę po Leonie Wyczółkowskim - jednym z czołowych przedstawicieli malarstwa realistycznego okresu Młodej Polski).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przystąpiło do sprawy w listopadzie 2019 r. na mocy przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy z dnia 25 maja 2017 r. o restytucji narodowych dóbr kultury. Rola ministerstwa w toku postępowania prokuratorskiego miała charakter ekspercki, polegający przede wszystkim na weryfikowaniu obiektów. 

 

 Źródło: mkidn.gov.pl

 

#śledztwo w sprawie dzieł sztuki #Bydgoszcz #straty wojenne

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo