UEFA zaakceptowała Polskę i trzy inne kraje. Będzie można w nich grać pomimo pandemii

Polska jest jednym z krajów, które w przyszłym sezonie będą gospodarzami meczów piłkarskich, których rozegranie w pierwotnym miejscu będzie niemożliwe przez pandemię koronawirusa - podała UEFA. Spotkania na neutralnym terenie odbędą się też w Grecji, na Cyprze i Węgrzech. Oznacza to, że na polskich stadionach w sezonie 2020/2021 odbyć się może wiele międzynarodowych meczów klubowych i reprezentacyjnych.

Stadion Narodowy w Warszawie
Małgorzata Wasilewska / Gazeta Polska

Dziś odbyła się telekonferencja władz UEFA i przedstawicieli 55 krajowych federacji, podczas której omawiano powrót do rywalizacji w nowym sezonie w kontekście obecnej sytuacji zdrowotnej na świecie. Analizowano zarówno sytuację zmagań klubowych w europejskich pucharach, jak i drużyn narodowych oraz młodzieżowych.

W odniesieniu do rozgrywek klubowych dyskusja skupiała się głównie na temacie zbliżających się kwalifikacji. Szczegółowo wyjaśniano opublikowany niedawno załącznik regulaminu dotyczący ograniczeń w podróżowaniu i pozytywnych wyników testów na COVID-19, co może mieć wpływ na ciągłość rozgrywek. Podkreślono, że - by przestrzegać restrykcji w odniesieniu do podróżowania i kwarantanny nałożonej przez władze, niektóre mecze mogą wymagać przeniesienia do krajów neutralnych/stadionów. Przedstawiono szczegółowe scenariusze

- relacjonowano w komunikacie.

UEFA podziękowała za współpracę wymienionym czterem krajom, które zadeklarowały, że będą w stanie udostępnić odpowiednie stadiony w podanym terminie oraz umożliwią zespołom wjazd na swój teren bez obostrzeń. Zwrócono uwagę, że we wrześniu z tymi samymi problemami zmierzyć się będą musiały reprezentacje.

Na tym etapie nie można wykluczyć możliwości rozgrywania meczów międzynarodowych na neutralnych obiektach

 - zaznaczono.

Poruszono również wątek powrotu kibiców na stadiony. Przyznano, że jest to ważny aspekt, ale zwrócono uwagę, że sytuacja w Europie jest bardzo zróżnicowana.

UEFA stale monitoruje rozwój sytuacji i regulacji w różnych krajach. Analiza sytuacji jest zaplanowana na połowę września. Sprawdzone wówczas zostanie, czy obecnie obowiązująca decyzja o rozgrywaniu wszystkich meczów przy pustych trybunach może zostać przynajmniej częściowo zmieniona

 - podkreślono.

W kontekście meczów reprezentacji młodzieżowych pojawiła się propozycja, by większość z nich została przeniesiona na wiosnę 2021 roku. Kolejne spotkanie, na których mają zapaść decyzje w nierozstrzygniętych jeszcze kwestiach, ma się odbyć pod koniec sierpnia.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus w Polsce #kwalifikacje #sport #piłka nożna #pandemia #epidemia #koronawirus #UEFA #Stadion Narodowy #Warszawa

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo