MC poinformowało, że dniem, kiedy Polacy najczęściej korzystają z możliwości zgłoszenia online utraty dowodu osobistego jest poniedziałek.

"W tej kategorii, od początku wakacji, rekordzistą okazał się 29 czerwca. Tylko tego jednego dnia przez internet zgłoszono utratę 315 dokumentów" - podano. "Dwa tygodnie później, w poniedziałek 13 lipca, 273. A w ostatni poniedziałek - 3 sierpnia - dostaliśmy 206 internetowych zgłoszeń" - dodano.

"W sumie od początku wakacji dokładnie 6232 Polaków zgłosiło przez internet zaginięcie dowodu osobistego"

– powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

"Rok temu, w tym samym czasie, z tej możliwości skorzystało ponad dwa razy mniej osób. Nie jest to dowód na to, że częściej gubimy dokumenty. Nasza usługa jest po prostu coraz bardziej popularna"

– dodał szef MC.

Utratę dowodu można zgłosić przez portal gov.pl

"Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend" - tłumaczył Zagórski. "Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane" - dodał.

Wedle MC właściciel dokumentu z warstwą elektroniczną, czyli odebranych po 4 marca 2019 r., może zawiesić swój dowód na 14 dni.

"Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu także, oczywiście, można zgłaszać przez internet"

- wskazał minister.

MC poinformowało, że online można złożyć wniosek o nowy dokument. Od początku wakacji skorzystało z tej możliwości ponad 40 tysięcy osób - podał resort.