Jak poinformowało w komunikacie MSZ, rozmowa odbyła się z inicjatywy strony polskiej.

MSZ podało, że szef polskiej dyplomacji przekazał wyrazy współczucia, solidarności oraz wsparcia rodzinom ofiar deklarując gotowość Polski do pomocy w działaniach podejmowanych przez libański rząd na rzecz stabilizacji trudnej sytuacji.

Podczas wybuchu zginęło ponad 100 osób, a 4 tysiące zostało rannych, zniszczony został port w Bejrucie oraz znaczna część miasta.

"Minister poinformował o planowanym wysłaniu do Libanu polskiego zespołu poszukiwawczo-ratowniczego dedykowanego do akcji ratunkowej. Dodatkowo do Libanu w ramach wsparcia udaje się zespół ratownictwa medycznego oraz zostaną dostarczone leki i artykuły medyczne niezbędne do pierwszej pomocy"

- czytamy w komunikacie MSZ.

Ministerstwo przypomniało, że Liban należy do priorytetowych krajów polskiej pomocy humanitarnej i rozwojowej oraz państw istotnych dla sytuacji w regionie, a na miejscu realizowany jest szereg projektów pomocowych dedykowanych syryjskim uchodźcom oraz lokalnym społecznościom.

"Polska jako największy donor ERI (Economic Resilience Initiative) wspiera działania w zakresie rozwoju aktywności zawodowej oraz wsparcia inwestycji infrastrukturalnych dla uchodźców i najuboższej części libańskiego społeczeństwa. Od 2019 r. w operacji ONZ (UNIFIL) uczestniczy Polski Kontyngent Wojskowy, w Libanie przebywa obecnie 216 polskich żołnierzy"

- podkreśliło MSZ.