W czwartek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” - podał bank w środę w komunikacie.

NBP poinformował, że na awersie monety przedstawiono hasło umieszczone na kominie budynku Stoczni Gdańskiej. 

"Hasło, w którym zawarto żądania wolności – prawa naturalnego człowieka"

podano.

Bank dodał, że na rewersie widnieje tłum protestujących i kontur Polski podkreślający masowość protestów na obszarze całego kraju, bo NSZZ "Solidarność" rodził się w całej Polsce.


"Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego +Solidarność+ było odpowiedzią na ciężkie warunki życia Polaków"

napisano w folderze emisyjnym.

Dodano, że podwyżka cen w lipcu 1980 r. "rozpoczęła lawinę, której nie dało się zatrzymać", a oprócz postulatów ekonomicznych i społecznych zostały jasno wyartykułowane żądania wolności – wolności zrzeszania się, wolności słowa, prawa do strajku, uwolnienia więźniów politycznych.

"Skala protestów, w których uczestniczyły tysiące strajkujących, dała podstawy do powołania organizacji, która zmieniła losy Polski, Europy i świata"
 

czytamy.

NBP podał, że srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 11 000 sztuk, jej cena wynosi 130 zł brutto, a będzie można ją kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl