Mimo koronawirusa Świnoujście cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów – powiedziała Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że ten bałtycki kurort ma dobrą bazę noclegową oraz wiele atrakcji poza plażą i kąpielami w morzu - dodała.

Na samej plaży, która jak na polskie warunki jest wyjątkowo szeroka i długa łatwiej zachować bezpieczną odległość pomiędzy plażowiczami, nawet bez konieczności odgradzania się parawanami – dodała Lachowska.

Jak wskazuje jednak, podobnie jak w innych miejscowościach wypoczynkowych także w Świnoujściu, szczególnie poza plażą większość turystów nie przestrzega zasad bezpieczeństwa. Na promenadach nie zachowywane są bezpieczne odległości, mało kto też nosi tam maseczkę – wymienia.

"Czekamy na decyzje rządu, które umożliwią prowadzącym sklepy, lokale gastronomiczne itp. faktyczne egzekwowanie noszenia maseczek przez klientów, którzy chcą korzystać z ich obiektów"

– powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Jak kontynuuje, "życie pokazuje, że sam nakaz, wywieszenie na drzwiach kartki z informacją nie wystarczą. Podobnie w przypadku policji czy strażników miejskich. W tej chwili nie mają oni podstaw prawnych do karania osób bez maseczek. Każdy może odmówić przyjęcia mandatu, a jak donoszą media sprawy kierowane w tej kwestii do sądów są przez nie odrzucane" – dodał Żmurkiewicz.