Ponad 90 mln zł kosztować będzie budowa i wyposażenie Podkarpackiego Centrum Nauki (PCN) w Jasionce k. Rzeszowa. Placówka ma edukować najmłodszych i popularyzować naukę. Inwestycja ma być gotowa w 2022 r.

W środę uroczyście zainaugurowano budowę obiektu. Jak podkreślił podczas uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, będzie to miejsce, w którym promowana będzie wiedza i nauka.

„Trzeba wyraźnie powiedzieć, że w tym miejscu będzie rodziła się innowacja. Innowacja dla Podkarpacia będzie miała tu początek. Tu dzieci, młodzież, uczniowie i studenci będą się edukować, a ta edukacja będzie się później przekładała na nowości, na patenty, na innowacyjne myślenie”

zaznaczył marszałek.

Ortyl dodał, że budowa PCN to „inwestycja w przyszłość, z dziedziny tych, dzięki którym osiągane są dalekosiężne cele”.

Obecna na uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła z kolei, że dla wielu młodych ludzi moment zetknięcia z nauką w Podkarpackim Centrum Nauki może być źródłem inspiracji.

„Wierzymy, że będzie to impuls do rozwoju nauki w naszym regonie”

zaznaczyła.

Podkarpackie Centrum Nauki powstaje tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Całkowita koszt projektu to ponad 90 mln zł, w tym ok. 72 mln stanowią środki Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Sama budowa budynku kosztować będzie prawie 50 mln zł, natomiast reszta pieniędzy zostanie przeznaczona głównie na wyposażenie specjalistyczne PCN, na które składać się będzie ponad 200 interaktywnych eksponatów oraz wyposażenie trzech laboratoriów edukacyjnych i dwóch pracowni warsztatowych.

Budynek centrum, którego owal nawiązuje zarówno do otoczenia, jak i inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity, posiadać będzie cztery kondygnacje w tym jedną podziemną.

Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. mkw w tym ok. 3 tys. mkw stanowić będzie przestrzeń wystawiennicza, na której zostaną rozlokowane interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych wystaw powiązana będzie z inteligentnymi specjalizacjami regionu, w tym m.in. z lotnictwem i motoryzacją.

Wykonawcą budynku jest firma Warbud. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na początek 2022 r. zaś uzyskanie pozwolenia na II kwartał 2022 r. Wówczas to rozpoczną się prace związanie z uruchomieniem wystaw, laboratoriów i części zaplecza technicznego. Oficjalne otwarcie PCN dla zwiedzających planowane jest pod koniec 2022 r.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl