Ledwo uruchomiono możliwość aktywowania bonów turystycznych, a już oszuści próbują wykorzystać okazję. W internecie pojawiły się oferty sprzedaży bonu za czterysta złotych. Ostrzegamy, to przekręt! „Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione” - podkreślają Polska Organizacja Turystyczna oraz ZUS.

Od soboty 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. Przysługuje na każde dziecko i ma wartość 500 zł, w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami jego wartość wzrasta dwukrotnie. O skali zainteresowania nową formą pomocy świadczą dane z pierwszego dnia.

„Na PUE ZUS aktywowano do tej pory ponad 142 tys. bonów o wartości ponad 122 mln zł. Zakład dodał, że dokonano ponad 2,2 tys. płatności bonami na kwotę ponad 1,77 mln zł. Bonami można już płacić u 8111 podmiotów turystycznych” - podano.

W poniedziałek te liczby znacznie się zwiększyły. Przybywa także podmiotów przyjmujących płatności w tej formie.
 

Dzięki bonom wiele rodzin z dziećmi będzie mogło wesoło spędzić wakacje. I do nich przede wszystkim jest skierowany program – ma jednak też pomóc polskim firmom, które ucierpiały wskutek pandemii.
Niestety, niemal natychmiast pojawili się także kombinatorzy próbujący wykorzystać okazję. Już w weekend pojawiły się w internecie oferty sprzedaży bonu. Rzekomo za 400 złotych.

Prawnicy nie mają wątpliwości. Takie działanie jest niezgodne z prawem.
- Bez względu na towarzyszące temu okoliczności, takie działania są niezgodne z prawem. Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny - nawet do jednego miliona złotych, karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat 3 - informuje prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy Adam Ziębicki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sprzedaż bonu turystycznego jest niezgodna z prawem

Serwis FilaryBiznesu.pl poprosił o komentarz do bulwersującej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiedź była równie stanowcza.

„Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze” – tłumaczy Polska Organizacja Turystyczna oraz ZUS. Sytuacja jest więc bardzo klarowna. Skorzystać z  bonu mogą tylko osoby uprawnione!
 

„W ustawie o bonie turystycznym wskazano, że za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina "500 plus”). Ponadto zgodnie z art. 5 ustawy bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany” 

przypomina POT i ZUS.

Jest jeszcze jeden problem, a właściwie inna metoda oszustwa, z którą może spotkać się wiele osób. Tutaj również zalecamy ostrożność.

„W internecie pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług” - tłumaczy Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Jak należy się zachować? Poniżej precyzyjna instrukcja.

„Przypominamy też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Trzeba pamiętać, że na PUE ZUS klienci ZUS mają dostęp do swoich różnych danych – np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć dostępu do tych danych

Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy przy aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego, powinien  kontaktować się z całodobową infolinią pod nr tel. 22 11 22 111 lub e-mail: bon@zus.pl . Pomoc w założeniu konta na PUE ZUS każdy zainteresowany uzyska też w każdej placówce ZUS.

Realizacja bonu odbywa się przez PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Aby skorzystać z bonu turystycznego nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce [Ogólny], w menu bocznym jest zakładka [Polski Bon Turystyczny] >[Mój bon]. Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby. Przy aktywacji trzeba podać swoje dane kontaktowe – adres e-mail i nr telefonu komórkowego.

Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, przy użyciu którego będzie można płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em”.
 Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl