Nowojorskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, uczciła 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wciągnięciem na maszt biało-czerwonej flagi z kotwicą stanowiącą symbol Polski Walczącej. O 17:00 polskiego czasu, a o 11.00 - czasu nowojorskiego, przed budynkiem siedziby głównej PSFCU przy McGuinnes Blvd na Greenpoincie zabrzmiały syreny. Uroczystości poprowadził Paweł Burdzy, rzecznik prasowy Unii.

- Pierwszego sierpnia, jak każdego roku już od pięciu lat, Unia organizuje uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Robimy to pomimo panującej pandemii koronawirusa, bo pamiętamy o bohaterach – powiedział Przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Krzysztof Matyszczyk.

Podniesienia flagi dokonała uczestniczka powstania, 93-letnia mieszkanka Brooklynu, Danuta (Krempa) Szlajmer, która była gościem honorowym uroczystości.

Danuta (Krempa) Szlajmer – porucznik Wojska Polskiego, uczestniczyła w walkach powstańczych pod pseudonimami ”Siódemka”, „Leszek”, „Danka”. Była łączniczką i sanitariuszką Batalionu „Kiliński, pluton 411, mając zaledwie kilkanaście lat.  Za swoje zasługi i wkład w obronie niepodległości Polski odznaczona Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Medalem „Pro Patria”. Rodzice Danuty Szlajmer zostali wyróżnieni tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

W swoim wystąpieniu do zgromadzonych na Greenpoincie dała przesłanie, mówiąc - „(…) kierowała mną i nami wszystkimi, którzy brali udział w tych dramatycznych wydarzeniach jedynie miłość do Polski. Nic wówczas nie miało znaczenia, wolność Polski była najważniejsza. Zapamiętajcie to - Polska jest najcenniejsza, to nasz skarb”.   

Wśród przemawiających był również Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Adrian Kubicki, który podkreślił, iż tak liczna obecność zebranych na uroczystości, jest dowodem nieustającej pamięci o bohaterach Warszawy.  

Na uroczystości obecna była też słynna dziennikarka, gwiazda amerykańskiej telewizji, Rita Cosby, której ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim. Ona sama ze szczególnym zaangażowaniem uświadamia Amerykanów o tej niebywałej i największej w historii zbrojnej akcji cywilnej ludności w okupowanej przez Niemców Europie. 

- (…) To moje pierwsze publiczne wystąpienie od początku pandemii. Jestem tutaj, bo obiecałam, że będę na każdej uroczystości z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego organizowanej przez naszą Unię - powiedziała Rita Cosby, zaznaczając, że bohaterstwo Powstańców powinno być przykładem także w dzisiejszych czasach.  

Tadeusz Antoniak, pełniący obowiązki Komendanta Naczelnego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, poinformował zebranych o idei fundacji „Żywy znak”. W hołdzie bohaterom „Walczącej Warszawy 1944”, utworzono  „żywą kotwicę”.

Po głównej uroczystości uczestnicy przeszli pod upamiętniający Powstańców mural na Domu Narodowym, gdzie złożono wieńce.   

W sobotniej uroczystości wzięło udział ponad sto pięćdziesiąt osób. Wśród nich harcerze i uczniowie polskich szkół dokształcających, przedstawiciele Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Ligi Morskiej, motocykliści z grupy "Polska Sfora" z Connecticut, a także  przedstawiciele organizacji polonijno – patriotycznych: Komitetu Smoleńsko - Katyńskiego, Klubów Gazety Polskiej, Koła Przyjaciół „Radia Maryja” z Perth Amboy NJ, Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligii przeciw Zniesławieniom.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

Małgorzata Bojko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo