Ile są warte zapewnienia Korei Północnej? Poufny raport ONZ mówi o "budowie potencjału nuklearnego"

Korea Płn. najprawdopodobniej wciąż kontynuuje prace nad budową swego potencjału nuklearnego - to wniosek, do którego doszli autorzy poufnego raportu ONZ; dotarli do niego dziennikarze Reutersa. "W dalszym ciągu prowadzona tam jest działalność związana ze wzbogacaniem uranu" - czytamy w raporcie.

Flickr/@kikodoze/ CC BY 2.0

"Głównym celem jest teraz zakończenie prac nad miniaturyzacją głowic nuklearnych, by dostosować je do pocisków balistycznych, jakimi dysponuje Korea Płn."

- twierdzą autorzy raportu.

Raport został przedstawiony 15 członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek.

Według ekspertów z kilku różnych krajów, które nie zostały wymienione w raporcie z nazwy, sześć prób jądrowych wydatnie przyczyniło się do przygotowania takiej zminiaturyzowanej wersji głowic. Ostatni z tych testów - przypomina Reuters - był przeprowadzony we wrześniu 2017 r.

Zadaniem autorów raportu było zbadanie czy i w jakim zakresie są przestrzegane sankcje, jakie Rada Bezpieczeństwa nałożyła na KRLD w związku z programem nuklearnym komunistycznego państwa.

https://niezalezna.pl/343123-kim-dzong-un-o-broni-jadrowej-jest-skutecznym-srodkiem-odstraszania-zabezpiecza-kraj]

O tym, że Korea Płn. nie wyrzekła się swych ambicji jądrowych świadczy też analiza komercyjnych zdjęć satelitarnych północnokoreańskiego ośrodka nuklearnego w Jongbjon z ostatniego roku, jaką przeprowadził amerykański think tank 38 North. Sugeruje ona, że w dalszym ciągu prowadzona tam jest działalność związana ze wzbogacaniem uranu - wskazali jego eksperci.

"W ośrodku wzbogacania uranu regularnie pojawiały się wyspecjalizowane wagony kolejowe, a okazjonalnie również obiekty przypominające cysterny na ciekły azot, co sugeruje, że prowadzone było wzbogacanie"

- napisano w sprawozdaniu opublikowanym na stronie internetowej think tanku.

Grupa zwraca również uwagę na prace budowlane prowadzone wokół terenu kwatery głównej badań i administracji ośrodka.

"Nie ma jednak dowodów świadczących o pracy 5-megawatowego reaktora nuklearnego, z którego w przeszłości reżim Korei Płn. czerpał pluton klasy wojskowej"

- twierdzi południowokoreańska agencja Yonhap.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wielokrotnie wyrażał skłonność do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Negocjacje w tej sprawie pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem utknęły jednak w martwym punkcie po szczycie z udziałem Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa w stolicy Wietnamu Hanoi w lutym 2019 roku.

Korea Północna proponowała tam częściową denuklearyzację, w tym likwidację zakładów produkcji materiałów jądrowych w rejonie Jongbjon, w zamian za zniesienie większości nałożonych na nią sankcji gospodarczych. Strona amerykańska nie zgodziła się na to, domagając się pełnej, bezwarunkowej denuklearyzacji. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#KRLD #Korea Północna #potencjał nuklearny #wzbogacanie uranu

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo