Mężczyźni pożyczali pieniądze na wysoki procent osobom, które nie miały zdolności kredytowej. Następnie - nawet jeśli należność została już uregulowana - żądali dalszej spłaty. Przy pomocy gróźb i przemocy fizycznej wymuszali ją na swoich ofiarach, a także przejmowali ich własność, m.in. samochody. Niewykluczone, że przejmowano także nieruchomości - mieszkania, domy i działki. Za te czyny zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń poinformował w poniedziałek, że pierwsze informacje w tej sprawie zaczęły napływać już dwa lata temu - chodziło o doniesienia dotyczące uszkodzeń mienia prywatnego oraz firmowego, czego nie zgłaszali właściciele.

Osoby powiązane z tą sprawą funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, we współpracy z tamtejszą prokuraturą, wytypowali na początku bieżącego roku.

Zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 33 do 35 lat; zabezpieczone zostały także znaczne środki pieniężne i dokumentacja świadcząca o działalności przestępczej. Usłyszeli oni zarzuty rozboju, wymuszenia rozbójniczego, lichwy, zastraszania oraz składania fałszywych zeznań. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o umieszczeniu ich w areszcie śledczym na trzy miesiące.

Policja i prokuratura wciąż poszukuje wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje w tej sprawie. Pokrzywdzonym i świadkom zostanie zapewnione bezpieczeństwo, a osobom chcącym przekazać informacje - anonimowość. Wszyscy proszeni są o kontakt z Wydziałem dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Tarnowie pod numerem telefonu: 47 831 1383, lub z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie pod numerem telefonu: 14 6886 207.