Demontaż cywilizacji łacińskiej z wewnątrz i zewnątrz

  

Jesteśmy świadkami demontażu cywilizacji łacińskiej, czyli chrześcijańskiej, budowanej przez 2000 lat przez wielkich myślicieli, uczonych, świętych i męczenników, czyli świadków wiary.

Słowo „demontaż” jest przeciwieństwem montażu, czyli budowania. Ta wielka cywilizacja jest demontowana przez ludzi, którzy odrzucili Boga, odrzucili objawienie chrześcijańskie. Są nimi ateiści, bezbożnicy, neomarksiści. I to jest zagrożenie wewnętrzne, obecne także w Polsce w postaci gender czy karty LGBT.
„Boga nikt nigdy nie widział – Jednorodzony Syn, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył” (por. J 1, 18). Te słowa Chrystusa mają podstawowe znaczenie. Odnoszą się do samej mądrości zobaczenia Boga. Zagadnienie to można nazwać problemem teorii poznania. Chrystus wyraźnie mówi, że On zna Ojca, że jest Synem Bożym. To On objawia nam Boga, bo On jest z Bożego łona, czyli ma Boską naturę, jest po prostu Bogiem. Stąd w kontekście innych wypowiedzi Chrystusa mówimy o Duchu Św. jako trzeciej osobie Boskiej, czyli razem mówimy o Bogu w Trójcy Jedynym.

Na tej wierze w Boga Trójjedynego, którego objawienie mieści się w księgach Starego i Nowego Testamentu, budowana jest nie tylko chrześcijańska wiara, ale chrześcijańska kultura, cywilizacja chrześcijańska, zwana także łacińską. Jej wyznacznikiem życiowym jest Dekalog, czyli Boże Przykazania, zwane również Bożym Prawem. Trzeba mocno zaznaczyć, że ma ono swoje zakorzenienie w prawie naturalnym.

On jest Wszystko

Ten przyrodzony porządek jest bardzo czytelny i istnieje znakomita korelacja między Dekalogiem a prawami natury. Zdarzają się od niej pewne odstępstwa, ale nie mają one decydującego znaczenia dla integralności i spójności porządku dzieła stworzenia, bo tak w sposób rozumny trzeba nazwać rzeczywistość, której świadkiem jest człowiek jako istota obdarzona świadomością zaczynającą się od stwierdzenia: „Ja jestem”.

Zauważmy, człowiek mówi: „Ja jestem” i to odzwierciedla jego świadomość, z kolei Bóg daje Mojżeszowi swoje imię, czyli definicję istoty Boskiej: „Jestem, który Jestem” (Wj 3, 14). Do istoty Boga należy, że On jest. To wszystko. On po prostu jest. Od tej filozofii istnienia trzeba wszystko zaczynać. W niej też jest zakotwiczona cywilizacja łacińska. Chodzi o objawienie Boga Trójjedynego, zwanego także Bożą Mądrością. W tytule tym zawarta jest istota całego porządku stworzenia, nazywanego wiarą w Boga, Stworzyciela nieba i ziemi. To także stanowi świadectwo dla wiary Kościoła, która została nazwana po imieniu.

Świadectwo, które bardzo wyraźnie nazywa Boga w Jego najwyższym atrybucie jako Hagia Sophia, czyli Boża Mądrość. To jest Bóg objawienia chrześcijańskiego. Temu Bogu należy się cześć w duchu Bożego wezwania: „Jam jest Pan, Bóg twój” (Pwt 5, 6). Objawienie Bożej Mądrości jest bazą i kluczem cywilizacji łacińskiej. Była ona budowana na filozofii starożytnych Greków, na prawie rzymskim i w sposób szczególny na Ewangelii Jezusa Chrystusa. Dla jasności sformułowania trzeba zarówno cywilizację, jak i kulturę opierać na osobie Jezusa Chrystusa. 

Proszę, budujmy na Chrystusie

Dziś jesteśmy świadkami zawłaszczenia pewnych elementów kultury chrześcijańskiej przez nieczytelne siły, które dokonują zafałszowania, zwłaszcza w działaniach politycznych. Tak nazywam zdradę niektórych partii chadeckich, które sprzeniewierzyły się samemu Chrystusowi i Jego bardzo czytelnej nauce. Dlatego proszę: budujmy na Chrystusie. W ten sposób unikniemy błędów i przekłamań, które stanowią wewnętrzne zagrożenie dla wiary i cywilizacji chrześcijańskiej. Doświadczamy bowiem demontażu cywilizacji. Trzeba uświadomić chrześcijanom to groźne zjawisko. Komuś, ale przede wszystkim Księciu Ciemności zależy na tym, żeby ten demontaż przebiegł niepostrzeżenie. Dotyka on niemal wszystkich dziedzin życia. Zauważmy, że myślenie chrześcijańskie przez wieki uwzględniło jedno najważniejsze odniesienie, czyli odniesienie człowieka do Boga. Człowiek zanurzony jest w Bożą obecność. „W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” – mówi św. Paweł (Dz 17, 28). Nietrudno zauważyć, że to odniesienie przestało istnieć, wydaje się niekiedy, że jego już nie ma. Prawdę pisał św. Jan Paweł II: „Ludzie żyją tak, jakby Boga nie było”.

Tak bardzo to widać w polskiej rzeczywistości politycznej i medialnej. Przysłuchiwałem się pewnej debacie telewizyjnej ws. ostatniej afery byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Zamiast obiektywnej dyskusji o tym, co się stało, mieliśmy atak na ministra sprawiedliwości. Nie ma już wykroczenia przeciwko VII przykazaniu, nie ma złodziejstwa, ale za to jest „nieuczciwy” minister sprawiedliwości w roli niesprawiedliwego napastnika. Przecieramy oczy ze zdumienia. Gdzie my jesteśmy? O czym ci ludzie opowiadają? Można powiedzieć, że to i Polska, i Ukraina sprzysięgły się przeciwko kilku „skrzywdzonym” ludziom. Te zdania są wypowiadane przez tak wielu ludzi opozycji, że można naprawdę zwątpić w istnienie obiektywnej prawdy. Nazywam to elementem zagrożenia cywilizacyjnego, gdy przestają obowiązywać Boże przykazania albo są traktowane wybiórczo, bo przecież sprawy, które są przedkładane w mediach, mają charakter moralny.
To tylko jeden element wskazujący na demontaż cywilizacji, pochodzący od wewnątrz, będący obrazem życia ludzi, którzy w zdecydowanej większości są ochrzczeni.

Jak zareagowali chrześcijanie?

Pragnę jeszcze zwrócić uwagę na bardzo przykre wydarzenie, które miało miejsce w Konstantynopolu 24 lipca. Nazywam je zagrożeniem zewnętrznym – ze strony islamu. Jest nim przekształcenie świątyni Hagia Sophia, czyli starożytnej świątyni Bożej Mądrości, w muzułmański meczet. W tym miejscu chciałbym przytoczyć mój komentarz radiowy do tego wydarzenia.

„W dniu dzisiejszym świątynia Bożej Mądrości, Hagia Sophia, w Stambule, czyli Konstantynopolu, zostaje przekształcona w meczet, świątynię muzułmańską. Budowa świątyni Bożej Mądrości rozpoczęła się w 532 r. To wspaniała świątynia bizantyjska i wielki symbol chrześcijaństwa. To miejsce, gdzie dokonywały się najważniejsze wydarzenia religijne, a także polityczne. Gdy muzułmanie w 1453 r. zdobyli Konstantynopol, zamienili tę świątynię w meczet, który w 1934 r. został przekształcony w muzeum. Tym sposobem stała się ważnym symbolem nie tylko dla muzułmanów, ale przede wszystkim dla chrześcijan. To przypomnienie, że chrześcijaństwo od 2000 lat było budowane w oparciu o Ewangelię Jezusa Chrystusa. I ta cywilizacja zwana także cywilizacją łacińską jest tym, czym my wszyscy oddychamy, czym żyje ludzkość i świat chrześcijański.

Dlatego jesteśmy bardzo wstrząśnięci wydarzeniem, które ma miejsce dzisiaj, świątynia zostaje przemieniona w muzułmański meczet. Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo smutne, to czarny dzień dla chrześcijaństwa, nie tylko dla katolików, ale także dla prawosławia i dla wszystkich, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa. Uważam, że powinno zostać ono odnotowane w świadomości chrześcijan. Może sprowokuje pytania u wszystkich, którzy żyją cywilizacją łacińską. Przede wszystkim zachodnich polityków, którzy przecież są ludźmi cywilizacji łacińskiej. A także patriarchy moskiewskiego, bo zamiana świątyni Hagia Sophia w meczet to uderzenie we wschodnie chrześcijaństwo, to uderzenie w to, co jest bardzo drogie zarówno patriarsze Konstantynopola, jak i patriarsze moskiewskiemu”.

Dlatego myślę, że wszyscy musimy się obudzić. Chrześcijanie, obudźmy się z letargu! Ruch Europa Christi – Mundus Christi, który założyłem, ma na celu obudzenie chrześcijan i wezwanie ich do policzenia się, bo właśnie jesteśmy świadkami ogromnego zagrożenia wewnętrznego. To zagrożenie płynie z ateizmu, neomarksizmu, liberalizmu i z tego wszystkiego, co jest przeciwne Dekalogowi. To także zagrożenie ze strony islamu, który pokazuje swoje pazury właśnie poprzez to, co się stało w Konstantynopolu. Dlatego powtarzam: chrześcijanie świata, chrześcijanie Europy, chrześcijanie Polski, obudźmy się! Naszą siłą jest wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego. Obudzenie tej wiary, otwarcie oczu na całą naszą cywilizację, w której żyjemy, niech będzie naszym zobowiązaniem w dniu, w którym stała się wielka krzywda całej cywilizacji łacińskiej.

Pytam, jak zareagowali chrześcijanie na świecie na ten skandaliczny akt barbarzyństwa, który dokonał się na naszych oczach?


Ks. inf. Ireneusz Skubiś jest moderatorem ruchu Europa Christi – Mundus Christi
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts