Podczas briefingu wojewoda nie chciał zdradzić nazwy szpitala, który ma największe szanse na przemianowanie na jednoimienny. Zaznaczył, że będzie to szpital w Małopolsce.

Obecnie w Małopolsce działa jeden szpital jednoimienny dla chorych na COVID-19 – Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Według dotychczasowych danych szpital ten dysponował 430 łóżkami dla chorych na COVID-19, obecnie przebywa w nim ok. 200 pacjentów, co oznacza, że 200 łóżek pozostaje wolnych. Liczbę 430 łóżek w Szpitalu Uniwersyteckim podaje w swoich sprawozdaniach dla NFZ i resortu zdrowia województwo małopolskie.

Wojewoda poinformował, że czeka na informacje ze szpitala o aktualnej liczbie łóżek w tej lecznicy.

- Ustalamy limit brzegowy łóżek Szpitala Uniwersyteckiego

- powiedział.

Zapowiedział również więcej policyjnych kontroli w miejscach ruchu turystycznego w związku z obostrzeniami mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Choć najwięcej zachorowań na COVID-19 jest w powiecie nowosądeckim, to wojewoda, apelując o zachowanie zasad bezpieczeństwa, zaznaczył, że w 16 powiatach województwa notowane są nowe przypadki zakażeń.

Według poniedziałkowych danych sanepidu w regionie sądeckim zachorowało już 927 osób (718 – w powiecie i 209 – w Nowym Sączu). Wyzdrowiało 162 chorych (116 w powiecie i 46 w mieście), zmarło 5 osób (3 w powiecie i 2 w mieście). Tylko w poniedziałek z 78 nowych potwierdzonych W Małopolsce zakażeń 29 dotyczy Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego.

Od poniedziałku nowosądecki szpital im. J. Śniadeckiego nie wykonuje zabiegów planowych, zawiesił też przyjęcia na większość oddziałów.

W woj. małopolskim od początku epidemii koronawirusa potwierdzono u 3846 osób, z czego 1726 chorych wyzdrowiało, a 70 zmarło.

Na kwarantannie domowej jest 6723 osób.