Akcja toczy się w Oakland w Kalifornii, gdzie nierozerwalnie splatają się losy dwóch rodzin. Afroamerykanin Archy wraz z przyjacielem, Żydem Natem prowadzi sklep z płytami. Los biznesu zawisa na włosku, kiedy okazuje się, że w okolicy ma powstać duży konkurencyjny sklep. Na domiar złego żony Archy’ego i Nata, pracujące jako położne, w wyniku awantury na tle rasistowskim stają przed perspektywą utraty zajęcia. W spirali dalszych, tragikomicznych zdarzeń istotną rolę odegrają m.in. dawno niewidziany biologiczny ojciec Archy’ego, były aktor usiłujący wyrwać się ze szponów nałogu, nastoletni Titus, który okazuje się nieślubnym dzieckiem Archy’ego i wzbudza gorące uczucia w synu Nata, oraz młody czarnoskóry kandydat do Senatu, Barack Obama. Wszystkie kłopoty bohaterów bledną w obliczu nagłej śmierci pewnego muzyka jazzowego, który był dla Archy’ego jak ojciec…

Michael Chabon w niepowtarzalnym stylu opisuje wir codziennego życia przesiąkniętego popkulturą, nawiązując do rozmaitych filmów, muzyki i sportu, tworząc z tej mieszanki barwne tło dla błyskotliwej, mądrej, słodko-gorzkiej opowieści o kaprysach losu.


Michael Chabon (ur. 1963 r. w Waszyngtonie) – amerykański pisarz, autor opowiadań, komiksów i scenariuszy. Jego powieść „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” stała się największym sukcesem autora, który został za nią uhonorowany m.in. Nagrodą Pulitzera. Wydany w 2007 roku „Związek Żydowskich Policjantów” został również znakomicie przyjęty i przyniósł autorowi liczne nagrody. W planach jest ekranizacja książki w reżyserii braci Coen. W 2012 roku Chabon wydał „Telegraph Avenue”, a jesienią 2016 roku — swoje najnowsze dzieło, „Poświatę”, kolejną powieść powstałą z inspiracji osobistymi doświadczeniami.

Aktualnie Michael Chabon wraz z żoną, Ayelet Waldman, pracuje nad serialową adaptacją powieści.„Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”.

 

W Wydawnictwie W.A.B. ukazały się dotychczas trzy powieści Michaela Chabona: „Związek Żydowskich Policjantów” (2009; 2018), „Poświata” (2018) i „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”.