Środki pochodzące z unijnego programu Horyzont2020 są przewidziane dla firm z województwa małopolskiego, które zajmują się rozwojem technologii lub produktów z obszarów Internetu Rzeczy, robotyki, automatyzacji i inteligentnej fabryki oraz sztucznej inteligencji (AI). Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września br. przez formularz online.

W aplikacji należy przedstawić projekt na etapie zaawansowanego prototypu, który zakłada rozwój technologii lub produktów z obszarów objętych projektem. Maksymalne finansowanie w wysokości 60 tys. euro może stanowić 70 proc. budżetu całego przedsięwzięcia.

Dzisiaj wykorzystanie nowych technologii w przemyśle to często ciągle jeszcze eksperyment. Szukamy firm z Małopolski, które chcą się tego eksperymentowania podjąć. Czy to w zakresie metod wytwarzania, procesów wewnętrznych czy samego produktu

- ocenił wicedyrektor działu parku technologicznego KPT Bartosz Józefowski.

Grant w wysokości do 60 tys. euro na pewno pozwoli zredukować ryzyka w innowacyjnych, odważnych projektach, których szukamy

- wskazał.

Zgodnie z planami projekt wystartuje z końcem tego roku i potrwa 10 miesięcy. Zwycięzcy, oprócz wsparcia finansowego, mogą liczyć także na pomoc mentorów w zakresie zarówno technologii, jak i strategii biznesowej oraz na dostęp do infrastruktury.

Grant udzielany jest w ramach europejskiego projektu BOWI (Boosting Widening Digital Innovation Hubs), w którym województwo małopolskie, wraz z pięcioma innymi europejskimi regionami, zostało objęte opieką przez sieć ekspertów i instytucji z Finlandii, Niemiec, Holandii.