Wielkopolanki w służbie Ojczyźnie 1939–1945

Wirtualny projekt „Panteon: Wielkopolanki w służbie Ojczyźnie 1939–1945” zainicjował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Przez najbliższe tygodnie przypominane będą sylwetki bohaterskich kobiet z całego regionu. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane w sobotę, przy okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, potrwa do 27 września – rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Maria Magdalena Morawska

Chcemy oddać im głos, przywołać ich życiorysy i w ten sposób oddać hołd bohaterkom czasu wojny i okupacji. W każdy weekend, aż do 27 września – rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego prezentować będziemy sylwetki bohaterskich kobiet. 

– podał Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Autorzy projektu przypomnieli, że bohaterki czasów wojny to kobiety skromne, często bagatelizujące swoją rolę, a przecież ich odwaga, ofiarność, waleczność były nie do przecenienia: sanitariuszki, które opatrywały rannych żołnierzy i partyzantów, kobiety walczące z bronią w ręku, łączniczki przenoszące rozkazy, broń i podziemną prasę, a także prowadzące śmiertelnie niebezpieczne tajne zagraniczne misje.

Pierwszą bohaterką prezentowaną w ramach przedsięwzięcia w sobotę, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego jest Maria Magdalena Morawska. Była uczestniczką powstania, łączniczką w batalionie "Miotła" w Zgrupowaniu "Radosław". Raniona odłamkiem w brzuch zmarła w drodze do szpitala 6 sierpnia 1944 r. Miała 22 lata.

Panteon znaleźć można na stronach internetowych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu pod adresem www.poznan.uw.gov.pl/panteon-wielkopolanki. 

 

 


Źródło: pap.pl

#Wielkopolska #patriotyzm #bohaterskie kobiety #projekt „Panteon: Wielkopolanki w służbie Ojczyźnie 1939–1945”

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo