"Bohaterowie zachodniej cywilizacji". Biały Dom przypomina przemówienia Trumpa w Polsce

"Bohaterowie zachodniej cywilizacji: 76 lat po Powstaniu Warszawskim" - brzmi tytuł artykułu, jaki pojawił się na stronie internetowej Białego Domu z okazji 76. rocznicy zrywu powstańczego. Przypomniano także przemówienie amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, które wygłosił na placu Krasińskich w 2017 roku.

fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

"Niewiele ponad trzy lata temu prezydent Trump wygłosił na placu Krasińskich w Warszawie jedno z najważniejszych przemówień swojej prezydentury. Stojąc przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, wezwał do obrony cywilizacji zachodniej przed wszystkimi wrogami, którzy chcą ją zniszczyć"

- przypomina w sobotę Biały Dom.

Na Placu Krasińskich - jak czytamy w artykule - Trump "uhonorował bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy powstali i chwycili za broń przeciwko swoim nazistowskim prześladowcom". W swoim przemówieniu prezydent opowiedział m.in. historię obrońców Alei Jerozolimskich.

Biały Dom przytoczył słowa Trumpa, że "Zachód został ocalony dzięki krwi patriotów, że każde pokolenie ma w tej obronie do odegrania swoją rolę i że każda piędź ziemi, każdy centymetr naszej cywilizacji jest tej obrony wart".

W artykule przypomniana jest również postać św. Jana Pawła II, którego Biały Dom nazywa "obrońcą wolności religijnej". Jego pielgrzymka do Polski w 1979 roku "zmieniła bieg historii i pomogła w uruchomieniu łańcucha wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie".

"I kiedy nadszedł dzień 2 czerwca 1979 roku i gdy na Placu Zwycięstwa na pierwszej mszy z polskim papieżem zgromadziło się milion Polaków - tego dnia każdy komunista w Warszawie musiał zdawać sobie sprawę, że opresyjny system wkrótce się załamie"

- Biały Dom zacytował słowa Trumpa z 6 lipca 2017 roku z Warszawy. 

Konkludując Biały Dom zauważył m.in., że Trump "walczy o wolność religijną zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie" oraz "niezachwianie broni świętości życia i godności ludzkiej".

Artykuł w języku angielskim dostępny jest TUTAJ.

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, trwającej od września 1939 r.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK podpisali z Niemcami układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

 

Źródło: PAP, niezalzna.pl

#Powstanie Warszawskie #Donald Trump #Biały Dom

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo