Cykl pod hasłem „Pikniki krakowskie” ma zachęcać do korzystania z miejskich terenów zielonych, a także popularyzować ideę wspólnoty lokalnej, propagować właściwe nawyki żywieniowe oraz zdrowy styl życia. Wydarzenie organizowane jest po raz trzeci przez Zarząd Zieleni Miejskiej i Krakowskie Biuro Festiwalowe. W tym roku z powodu pandemii Covid-19 jego program i zasady zostały dostosowane do obowiązujących przepisów sanitarnych.

Pierwszy w tym roku „Piknik krakowski” zawitał w sobotę do Parku Bednarskiego w Starym Podgórzu. W niedzielę zaplanowano spotkanie na Plantach Mistrzejowickich w Nowej Hucie. W sumie w sierpniowe weekendy piknikowicze odwiedzą dziewięć miejskich parków. W każdym będą mogli leniuchować na trawie, wspólnie ćwiczyć, spróbować potraw serwowanych z foodtrucków, a także uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych – koncertach na żywo i seansach kina plenerowego.

W tym roku „Piknik krakowski” jest częścią akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która w obliczu pandemii ma zachęcać krakowian do poznawania swojego miasta.