Dziś do godziny 10:00 ZUS wydał 34 398 bonów o łącznej wartości ponad 30 mln złotych. Prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że beneficjenci wykonali już 45 płatności bonami na łączną kwotę ponad 41 tys. złotych.

Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Sprawdziliśmy, że założenie PUE trwa kilka minut. Można tego dokonać przy pomocy profilu zaufanego oraz bankowości elektronicznej

Prezes ZUS podała dziś, że przygotowali około 4 mln cyfrowych bonów. Docelowo ma ich być ok. 6,5 mln.
Rzecznika Zakładu zapytaliśmy o to, kiedy dostępna będzie cała pula kodów dla wszystkich uprawnionych.

Mogę zapewnić, że kodów nie zabraknie. System jest tak  zbudowany, aby obsłużyć wszystkich potencjalnych beneficjentów

– powiedział nam Żebrowski.

Polacy już wyjeżdżają na wakacje i płacą za usługi hotelowe za pomocą bonów. Co z tymi, którzy już byli na wyjazdach lub kolejny wypoczynek planują w ferie zimowe, czy następne wakacje?
 
Rzecznik ZUS uspokaja. Jak się dowiedzieliśmy, jeśli mamy już bon turystyczny, nie musimy go niezwłocznie realizować.

„Z bonu turystycznego można korzystać do końca marca 2022 roku”

– podkreślił Paweł Żebrowski.

Pobierając bon nie ma konieczności, by z niego korzystać w tej samej chwili.

Jak podał nam rzecznik ZUS, o bony można zawnioskować od razu. Będą one czekały na naszym koncie PUE na moment, gdy będziemy chcieli je wykorzystać, jednak nie później niż do 31 marca 2022 roku.

Świadczenie w formie bonu turystycznego - zgodnie z ustawą - będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.
Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego zapłacą pomiotowi turystycznemu. Kiedy zapłacą bonem, otrzymają potwierdzenie tej płatności SMS-em.

25 lipca ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu. Dotychczas zgłosiło się ponad 7 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Lista zarejestrowanych podmiotów będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.