Mateusz Morawiecki: Akta Solidarności Walczącej to świadectwo walki o wolną i solidarną Polskę

Akta Solidarności Walczącej to świadectwo walki o wolną, suwerenną, niepodległą i solidarną Rzeczpospolitą - podkreślił w Warszawie, podczas uroczystego przekazania dokumentów Solidarności Walczącej do Archiwum Akt Nowych, premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/PremierRP

Szef rządu mówił, że ta uroczystość ma dla niego szczególne znaczenie.

"To bardzo wzruszający dzień, dzień, w którym możemy przekazać tę pałeczkę w sztafecie pokoleń kolejnym już teraz badaczom, ale również ludziom z pracy, których narodzi się ta głębsza prawda, prawda o czasach, w których przyszło nam żyć"

- powiedział Morawiecki.

"A żyliśmy w czasach trudnych, choć nie aż tak tragicznych, jak te, które charakteryzowały pokolenia przed nami. Dzisiejszy dzień, który wybraliśmy na przekazanie archiwów Solidarności Walczącej do Archiwum Akt Nowych jest też bardzo symboliczny - to 1 sierpnia dzień Powstania Warszawskiego, dzień Armii Krajowej" - zwrócił uwagę premier.

"Myśmy w latach 80. wzorowali się na Armii Krajowej, na zasadach konspiracyjnych, na bohaterstwie chłopców i dziewcząt - żołnierzy AK, największym szacunkiem otaczaliśmy też tych, którzy byli z nami w Solidarność Walczącej i jednocześnie wcześniej byli a AK" - podkreślił premier.

Podziękował, "przyjaciołom, druhom z tamtych lat", którzy na wezwanie jego śp. ojca Kornela Morawieckiego stanęli i oddawali swoje najlepsze lata w służbie Rzeczpospolitej.

"Dziś możemy mówić o aktach, dokumentach Solidarności Walczącej jako świadectwie walki o wolną, suwerenną, niepodległą i solidarną Rzeczpospolitą"

- podkreślił Morawiecki.

Jak mówił, w Solidarności Walczącej wierzono, że wolność może przyjść, choć nie wiedziano, że może to się stać tak szybko. "Staraliśmy się również pracować nad jakością tej wolności, nad zawartością niepodległej Rzeczpospolitej, mówiliśmy - nie ma wolności bez solidarności" - powiedział Morawiecki.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Powstanie Warszawskie #Solidarność Walcząca #premier #Mateusz Morawiecki

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo