"Program tego wydarzenia obejmie szerokie spektrum kulturowe – wpływów zarówno Wschodu, jak i Zachodu na muzykę polską na przestrzeni wieków, w tym najbardziej wybitne dotychczasowe realizacje minionych 19 edycji festiwalu. Zaprezentowane zostaną zarówno dokonania wielkich mistrzów, jak i rodzimych zapomnianych twórców, których dzieła odkrywane są na nowo i odtwarzane zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą"

- poinformowała Renata Nowakowska, dyrektor festiwalu i Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, współorganizatora imprezy.

Tegoroczne Salezjańskie Lato Muzyczne zainaugurują występy w kościele ojców salezjanów: Krzysztofa Urbaniaka, który zagra na organach, a następnie zespołu puzonów historycznych Trombastic, specjalizującego się w wykonywaniu muzyki z okresu renesansu i baroku.

W programie festiwalu, który potrwa do 20 sierpnia, przewidziano łącznie 17 koncertów: organowych, oratoryjnych, kameralnych, chóralnych. Wystąpią polscy wykonawcy i zespoły, a także artyści z Czech i Chin.

"Tradycyjnie Festiwal będzie miejscem licznych prawykonań muzyki dawnej"

– podkreśliła Nowakowska.

Zabrzmią dzieła takich kompozytorów z okresu baroku jak: Stanisław Sylwester Szarzyński, Marcin Mielczewski, Tomasz Szewerowski. Publiczność będzie mogła wysłuchać też śpiewów liturgicznych z Irmołogiona przemyskiego z XVI w. (to rodzaj antyfonarza, zawierający zbiór śpiewów liturgicznych Kościoła wschodniego), czy pieśni z Kancjonału jarosławskiego i przemyskiego z XVII w.

W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów odbędzie się jeszcze m.in. koncert zespołu wokalnego Flores Rosarum, recital klawesynowy Marka Toporowskiego, recitale organowe Marcina Kucharczyka i Nengyi Chen z Chin, koncerty Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma, czy Royal Baroque Ensemble.

Na finał 20. Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato przewidziano koncert oratoryjny Polskiej Orkiestry XVIII wieku, a także Cracow Baroque Consort, Starck Compagnay i skrzypka Zbigniewa Pilcha. Całość poprowadzi dyrygent Tomasz Ślusarczyk, kierownik artystyczny festiwalu.

Koncerty odbywać się będą w zabytkowych murach przemyskich kościołów rzymsko- i greckokatolickich oraz na Zamku Kazimierzowskim i Domu Ukraińskim.

Wstęp na wszystkie koncerty będzie wolny. Nowakowska zastrzegła, że udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach odbędzie się w rygorze sanitarnym.

Festiwal, który organizowany jest corocznie od 2001 roku, nawiązuje do tradycji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej i jest kontynuacją wielowiekowej działalności muzycznej w Przemyślu. Organizatorami 20. jubileuszowej edycji są Parafia Salezjanów w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Realizację tegorocznej edycji finansowo wsparło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, podkarpacki urząd marszałkowski oraz miasto Przemyśl.