Aby upamiętnić 76. rocznicę heroicznego, a zarazem tragicznego zrywu, media Strefy Wolnego Słowa przygotowały program obchodów dla swoich Czytelników.

„Dumni Biało-Czerwoni” dziś o godz. 15:00

Dziś o godz. 15 na portalach Niezależna.pl i vod.gazetapolska.pl, a także na profilach facebookowych Niezależnej.pl i „Gazety Polskiej” zostanie zaprezentowany program edukacyjno-muzyczny, a w nim m.in. rozmowy z uczestnikami walk z 1944 r. – Lidią Ziental-Markiewicz i Jerzym Esden-Tempskim. Usłyszymy też koncerty młodego barda Bartka Kurowskiego oraz rapera Tadeusza „Tadka” Polkowskiego, będziemy mogli śledzić relacje z najważniejszych wydarzeń z 63 dni walk. Odwie-dzimy także Muzeum Powstania Warszawskiego. To kolejna odsłona naszego projektu „Dumni Biało-Czerwoni”, w ramach którego chcemy w interesujący sposób promować wiedzę o ważnych wydarzeniach w historii naszej ojczyzny.
 

Śpiewaj z nami dziś po godz. 17:00

Tradycyjnie 1 sierpnia po zakończeniu uroczystości na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, po godz. 17, zapraszamy na wspólne śpiewanie przed bramą nekropolii. Spotkamy się z Pawłem Piekarczykiem i Bartłomiejem Kurowskim. Będą rozdawane śpiewniki dołączone do tego wydania „Codziennej”. Wszyscy będą mogli przyłączyć się do śpiewu.

Nasi wrogowie bali się śpiewających Polaków. Te historyczne piosenki zagrzewające do walk, powstańcze, ale i wcześniejsze, żyją dziesiątki, setki lat. Jak kolędy. To kawałek naszego kodu genetycznego. Zrobienie obchodów bez śpiewania byłoby krzywdą dla powstańców i pamięci o nich

– mówi Paweł Piekarczyk.

#PowstaniePiosenkąPisane

W akcję oddawania hołdu powstańcom #PowstaniePiosenkąPisane zaangażował się też portal Niezależna.pl. „Aby uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim i jego uczestnikach, nagraj i prześlij nam wykonanie piosenki powstańczej. Utwór możesz wykonać sam, z rodziną, z przyjaciółmi, tak zbudujemy Muzyczne Muzeum Powstania!” – zachęca portal. Nagranie można wysłać na adres mejlowy: PowstaniePiosenkaPisane@niezalezna.pl lub opublikować w mediach społecznościowych z hashtagiem #PowstaniePiosenkąPisane. Do udziału w akcji zaproszeni są wszyscy Polacy, nie tylko ci z Warszawy.