Jak podkreśliła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, decyzja o tym, że powinno się odwołać sesję, zapadła już jakiś czas temu, jednak wówczas wydawało się, że będzie można ją przenieść na wczesną jesień, kiedy pandemia ustąpi. "Niestety widzimy, że pandemia nie odpuszcza" - podkreśliła, dodając, że nie może wziąć na siebie odpowiedzialności za organizację wydarzenia, w którym udział weźmie dużo starszych osób szczególnie narażonych na wirusa.

Jak podkreśliła, uroczysta sesja Rady Miasta nie odbyła się po raz pierwszy historii. "W maju planowaliśmy jeszcze dodatkową uroczystą sesję ze względu na 30-lecie powstania samorządu, ta sesja również też się nie odbyła" - dodała przewodnicząca Rady Miasta.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone