"Dziś rusza Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka 'Ach, czego się nie robi dla sztuki'! W ciągu czterech dni – od 30 lipca do 2 sierpnia – zaprezentowane zostaną takie produkcje, jak 'Gwiezdny pył', 'Hydrozagadka' i 'Wniebowzięci'"

- poinformował w czwartek na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Jak wyjaśniono, pokazom filmów wyreżyserowanych przez Kondratiuka "w Serocku, Zegrzynku czy Nieporęcie towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi gośćmi".

Pierwszy dzień festiwalu nosi tytuł "Gzowska epopeja". Na plaży miejskiej w Serocku zobaczyć będzie można od godz. 20.30 "Gwiezdny pył" (1982), "Wrzeciono czasu" (1995) oraz "Słoneczny zegar" (1997).

31 lipca od godz. 20.30 w Wąwozie Szaniawskiego w Zegrzynku zaprezentowany zostanie czternastoodcinkowy serial telewizyjny "Klub profesora Tutki", który Kondratiuk zrealizował w latach 1966-68 na podstawie serii opowiadań urodzonego w Zegrzynku pisarza Jerzego Szaniawskiego.

Podczas trzeciego wieczoru festiwalu w Porcie Pilawa w Nieporęcie pokazane zostaną kultowe komedie z czasów PRL. Widzowie zobaczyć będą mogli "Hydrozagadkę" (1970) i "Wniebowziętych" (1973).

2 sierpnia o godz. 20.30 nad Jeziorem Wieliszewskim wyświetlony zostanie film dokumentalny pt. "Pamiętnik Andrzeja Kondratiuka" (2006), będący jego osobistym podsumowaniem życia i kariery artystycznej.

Organizatorem festiwalu jest Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie.