Te przepisy na stałe wprowadzą pracę zdalną do kodeksu pracy. Minister: Pracujemy nad tym

Pracujemy nad stosownymi zapisami, aby już na stałe wprowadzić pracę zdalną do kodeksu pracy - poinformowała w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie radiowej Jedynki minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że konkretne zmiany w kodeksie pracy resort zaproponuje po wakacjach.

Marlena Maląg
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Maląg zaznaczyła, że z pracy zdalnej w czasie epidemii koronawirusa skorzystało wielu pracowników i pracodawców. Dodała, że propozycja pracy zdalnej pozwoliła na realizowanie zadań zarówno w administracji, jak i w każdym obszarze, gdzie praca zdalna była możliwa do wprowadzenia.

"Kiedy obserwowaliśmy, jaki procent pracowników, jaki procent pracodawców skorzystało z tego narzędzia, okazało się, że rzeczywiście ponad 50 proc., a w niektórych instytucjach nawet i więcej - skorzystało z pracy zdalnej"

- powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w Programie I Polskiego Radia. Dodała, że o uregulowanie pracy zdalnej na stałe wnioskowali zarówno pracownicy, pracodawcy jak i strona społeczna.

"Pracujemy nad stosownymi zapisami, aby już na stałe wprowadzić pracę zdalną do kodeksu pracy. Oczywiście będziemy konsultować wszystkie zapisy zarówno ze stroną społeczną, stroną pracodawców poprzez Radę Dialogu Społecznego" - zapewniła.

Maląg podkreśliła, że resortowi zależy na wprowadzeniu zapisów, które będą korzystne dla pracowników jak i pracodawców. Zaznaczyła również, że praca zdalna ma ważny aspekt prorodzinny, gdyż umożliwia rodzicom łączenie rodzicielstwa z pracą.

Konkretne zmiany mają zostać zaproponowane po wakacjach.

O tym, że MRPiPS pracuje nad nowelą kodeksu pracy, która na stałe ureguluje zasady pracy w domu, poinformowała piątkowa "Rzeczpospolita". Jak wskazuje "Rz", przepisy pozwalające na polecenie pracy zdalnej miały obowiązywać wyłącznie w czasie epidemii, by ograniczyć kontakty w miejscu zatrudnienia i ryzyko przenoszenia koronawirusa. Okazało się jednak - jak zaznaczono w materiale - że praca zdalna przyjęła się w praktyce i wiele firm planuje dłuższe wykorzystywanie tej możliwości.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Marlena Maląg #minister rodziny #MRPiPS #Kodeks pracy

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo