Czy można jeszcze powiedzieć coś nowego o Powstaniu Warszawskim? Zapewniam, że tak! Zgodnie dewizą Instytutu Pileckiego „Jest jeszcze wiele do opowiedzenia” przedstawiamy historie, które długo czekały na zbadanie i opisanie. Jedną z nich opowiada książka „Dawid kontra Goliat”, poświęcona najbardziej niezwykłym rodzajom uzbrojenia używanego przez Niemców do tłumienia zrywu Warszawiaków. Znamy nazwy „Goliat”, „Szafa”, „Krowa”, „czołg-pułapka” – ale co dokładnie one oznaczają? Już wkrótce będzie można o tym przeczytać, ale także spotkać się z autorami książki, którzy poprowadzą spacer po Powstańczej Warszawie.

 – mówi Grzegorz Mazurowski, rzecznik prasowy Instytutu Pileckiego.

O historii wirtualnie i „na żywo”

Spacer z Norbertem Bączykiem i Grzegorzem Jasińskim, autorami książki „Dawid kontra Goliat”,  odbędzie się już 2 sierpnia. Uczestnicy usłyszą o nietypowych, często eksperymentalnych, środkach bojowych, które Niemcy wykorzystali do tłumienia Powstania.

Przejdziemy m.in. Bielańską, Hipoteczną, czy Kilińskiego, gdzie 13 sierpnia doszło do jednego z bardziej tragicznych wydarzeń powstania, czyli eksplozji transportera ładunków wybuchowych. 

– zapowiada Norbert Bączyk.

Spacer  zaczyna się o godzinie 11:00 na rogu Długiej i Starych Nalewek (udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy na adres zapisy@instytutpileckiego.pl do 31 lipca do godziny 16:00).

Instytut Pileckiego w Berlinie

Z kolei berliński oddział Instytutu Pileckiego proponuje, żeby spojrzeć na Powstanie Warszawskie z perspektywy kobiet – agentek wywiadu, sanitariuszek, łączniczek, żołnierzy i oficerów. We współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Badań Historycznych PAN zostanie zorganizowany pokaz filmu „Konspiratorki” w reżyserii Paula Meyera oraz dyskusja online (w języku polskim i niemieckim). Dyskusja z udziałem reżysera odbędzie się w piątek 31 lipca o godzinie 18:00, natomiast sam film będzie dostępny na specjalnej platformie w trzech wersjach językowych przez dwa dni.

link do rejestracji: https://bit.ly/39CmaBJ