Zaapelowano o modlitwę w intencji nawrócenia sumień i serc.

W związku z akcją osób, które w nocy z wtorku na środę umieściły tęczowe flagi i chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego na warszawskich pomnikach, m.in. na figurze Chrystusa przed bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo wydało dziś oświadczenie.

"Profanacja figury Chrystusa przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie napełniła bólem parafian i mieszkańców stolicy" - czytamy.

"Swoje oburzenie za ten niewytłumaczalny akt wyrażają również księża ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy posługujący od czterech wieków w tamtejszej świątyni"

- napisał w imieniu zakonników ks. Kryspin Banko CM. Zaapelował jednocześnie o modlitwę za sprawców czynu. "W tym trudnym dla nas wszystkich doświadczeniu, modlimy się o nawrócenie sumień i serc. "SURSUM CORDA"".

W środę po południu oświadczenie wydał w tej samej sprawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zaznaczył w nim, że "profanacja zabytkowej figury Chrystusa "Sursum corda" przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie spowodowała ból ludzi wierzących, parafian kościoła Świętego Krzyża oraz wielu mieszkańców stolicy, dla których figura Zbawiciela dźwigającego krzyż stała się symbolem nadziei w najtrudniejszych dniach Powstania".

Kard. Nycz zaapelował, by niezależnie od wyznawanych poglądów szanować uczucia religijne ludzi wierzących.

"Zaprzestańmy stosowania aktów wandalizmu i przekraczania granic w debacie publicznej"

- napisał.

Na kilka najważniejszych warszawskich pomników w nocy z wtorku na środę zostały nałożone tęczowe flagi. Policja dostała zgłoszenia o trzech takich zdarzeniach. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.