Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Ks. Wyszyński jako kapelan Powstania Warszawskiego. Mniej znane fakty z życia Prymasa Tysiąclecia

Przez cały sierpień w muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie będzie można oglądać wystawę związaną z działalnością ks. por. Stefana Wyszyńskiego jako kapelana podczas powstania warszawskiego Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos".

By Unknown author - German Propaganda (1944) Tragedia Warszawy, pp. front cover - WWII propaganda brochure with no other info(1946). "Warszawa Oskarża". Kalendarz Warszawski - ilustrowany rocznik Warszawski: 111.Stanisław Kopf (1984) Dni Powstania, K

Podano, że eksponaty umieszczone zostaną na ekspozycji stałej muzeum w strefie "Będziesz miłował".

Będzie można zobaczyć min. kuferek, w którym ks. kapelan Wyszyński przenosił bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach, wykonany przez siostry franciszkanki służebnice krzyża z pudełka po butach. Zakonnice zaopatrzyły bańki w uchwyt i skórzane paski z metalowymi sprzączkami. Na ekspozycji będzie także przestrzelony podczas walk powstańczych egzemplarz dzieł Juliusza Słowackiego z kulą tkwiącą w środku i przyznany mu przez rząd w Londynie Krzyż Virtuti Militari.

"Niniejszy akt złożenia orderu wojennego śp. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu – prymasowi Polski potwierdzają własnoręcznym podpisem niezłomni obrońcy Kościoła katolickiego, żołnierze II wojny światowej oraz powstania warszawskiego" – czytamy na oryginalnym dokumencie.

Order przekazali pośmiertnie prymasowi żyjący koledzy ze zgrupowania "Parasol" – porucznik Wiesław Raciborski i podporucznik Roman Łuczak.

"My oficerowie harcerskiego batalionu przyznajemy i składamy Jego Eminencji Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu – Prymasowi Polski Krzyż Virtuti Militari" – czytamy na dokumencie z 31 maja 1981 roku.

Zwiedzający wystawę będą mogli także poznać mało znaną działalność powstańczą Prymasa Tysiąclecia, która miała wpływ na jego pasterskie nauczanie.

Otwarte w październiku 2019 r. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mieści się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Zajmuje około 2 tys. mkw.

Placówka jest czynna od poniedziałku do niedzieli od godz. 12.00 do godz. 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00). We wtorek muzeum jest nieczynne. Czwartek jest dniem indywidualnego wstępu na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych na określoną godzinę, ale ich liczba jest limitowana.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#kard. Stefan Wyszyński #Powstanie Warszawskie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
maa
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo