Podano, że eksponaty umieszczone zostaną na ekspozycji stałej muzeum w strefie "Będziesz miłował".

Będzie można zobaczyć min. kuferek, w którym ks. kapelan Wyszyński przenosił bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach, wykonany przez siostry franciszkanki służebnice krzyża z pudełka po butach. Zakonnice zaopatrzyły bańki w uchwyt i skórzane paski z metalowymi sprzączkami. Na ekspozycji będzie także przestrzelony podczas walk powstańczych egzemplarz dzieł Juliusza Słowackiego z kulą tkwiącą w środku i przyznany mu przez rząd w Londynie Krzyż Virtuti Militari.

"Niniejszy akt złożenia orderu wojennego śp. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu – prymasowi Polski potwierdzają własnoręcznym podpisem niezłomni obrońcy Kościoła katolickiego, żołnierze II wojny światowej oraz powstania warszawskiego" – czytamy na oryginalnym dokumencie.

Order przekazali pośmiertnie prymasowi żyjący koledzy ze zgrupowania "Parasol" – porucznik Wiesław Raciborski i podporucznik Roman Łuczak.

"My oficerowie harcerskiego batalionu przyznajemy i składamy Jego Eminencji Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu – Prymasowi Polski Krzyż Virtuti Militari" – czytamy na dokumencie z 31 maja 1981 roku.

Zwiedzający wystawę będą mogli także poznać mało znaną działalność powstańczą Prymasa Tysiąclecia, która miała wpływ na jego pasterskie nauczanie.

Otwarte w październiku 2019 r. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mieści się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Zajmuje około 2 tys. mkw.

Placówka jest czynna od poniedziałku do niedzieli od godz. 12.00 do godz. 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00). We wtorek muzeum jest nieczynne. Czwartek jest dniem indywidualnego wstępu na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych na określoną godzinę, ale ich liczba jest limitowana.