Jak poinformował rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura, podpisany dokument przekłada się na praktyczne działania i usprawni podejmowanie wspólnych akcji wojska i policji.

"Już w ramach operacji 'Odporna wiosna' nasi żołnierze prowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami policji, które miały na celu ograniczenie rozprzestrzenia się koronawirusa"

– dodał.

Rzecznik podał, że terytorialsi z Podkarpacia wspierali policjantów 2423 razy w kontroli osób przebywających w kwarantannie oraz ponad 1 tys. razy w patrolach prewencyjnych.

Zdaniem dowódcy brygady płk. Dariusza Słoty, współpraca między WOT a policją może się sprawdzić przede wszystkim w działaniach ratowniczo-poszukiwawczych oraz przeciwkryzysowych.

"Podpisane porozumienie daje podwaliny do jeszcze szybszej i skuteczniejszej współpracy obu służb"

– podkreślił płk Słota.

Głównymi założeniami podpisanego w czwartek porozumienia ma być współpraca obejmująca zagadnienia z zakresu zarządzania kryzysowego, ratowania życia i poszukiwania osób zaginionych. Aby przygotować się do współpracy planowane są wspólne szkolenia żołnierzy i policjantów.

Dokument zakłada również, że służby będę udzielać sobie wsparcia logistycznego, w tym m.in. umożliwienie korzystania ze strzelnic czy sprzętu o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Wcześniej podobne porozumienia z lokalną policją podpisały brygady WOT m.in. ze Śląska i Małopolski.