Mężczyzna razem z innym podejrzanym w poniedziałek zaatakował trzydziestoletniego mieszkańca warszawskiej dzielnicy Wawer, bijąc go i kopiąc po całym ciele. W trakcie zdarzenia pokrzywdzony został także ugodzony nożem.

Jak przekazał Marcin Saduś, w środę Sąd Rejonowy dla Warszawy – Pragi Południe w Warszawie uwzględnił wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawy – Pragi Południe w Warszawie i zastosował wobec dwóch mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

"Podejrzani zaatakowali trzydziestoletniego mieszkańca warszawskiej dzielnicy Wawer, bijąc go i kopiąc po całym ciele. W trakcie zdarzenia pokrzywdzony został także ugodzony nożem. Przed dalszymi ciosami pokrzywdzony uratował się ucieczką do pobliskiego lokalu gastronomicznego, co najprawdopodobniej uratowało mu życie"

- przekazał Saduś.

Do zdarzenia doszło 27 lipca w późnych godzinach wieczornych przy ul. Króla Maciusia w Warszawie. "Bezpośrednio po zdarzeniu zatrzymano dwóch sprawców napadu. Jednym z nich jest Tomasz B. – ojciec szesnastoletniego dziś Emila B., który odpowiada jak osoba dorosła przed praskim sądem okręgowym za zabójstwo dokonane w jednej z wawerskich szkół w maju 2019r. Jak wynika z wstępnych ustaleń śledztwa zdarzenie z 27 lipca 2020 r. ma pośredni związek z opisanym powyżej zabójstwem" - poinformował Saduś.

"Zatrzymanie to efekt dynamicznych działań ze strony policjantów. Bardzo szybko zaraz po zgłoszeniu informacja trafiła do wielu patroli na ulicach Warszawy. Po chwili jeden z nich zatrzymał do sprawy mężczyzn"

– powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

"Obaj mężczyźni trafili do policyjnych cel. Sprawą zajęli się policjanci z komisariatu w Wawrze. Podjęte przez nich ustalenia oraz zgromadzony szeroki materiał dowodowy dały podstawy do przedstawienia zatrzymanym w prokuraturze zarzutów usiłowania dokonania zabójstwa"

– zaznaczyła z kolei nadkom. Joanna Węgrzyniak Komendy Rejonowej Warszawa VII.

Mężczyznom grozi dożywocie.

W połowie grudnia 2019 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa – Praga Południe w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Emilowi B. Prokurator w akcie oskarżenia zarzucił nastolatkowi dokonanie zbrodni zabójstwa popełnionej w zamiarze bezpośrednim.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Emil B. przygotowywał się do popełnienia przestępstwa, opisywał w korespondencji telefonicznej przewidywane konsekwencje czynu, którymi miały być pobyt na izbie dziecka oraz w zakładzie poprawczym, a także w sposób planowy popełniał czyn.

W czasie zdarzenia Emil B. był pod wpływem substancji psychoaktywnych. Z treści opinii sądowo–psychiatryczno-psychologicznej sporządzonej po przeprowadzeniu obserwacji psychiatrycznej wynika jednak, że dopuszczając się zabójstwa był w pełni poczytalny.

Emil B. w trakcie czynności przed sądem rodzinnym, jak również przed prokuratorem nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Odmówił też składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania.

Zgodnie z art. 54 §2 Kodeksu karnego wobec sprawcy, który w czasie przestępstwa nie ukończył 18 lat, nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności. W związku z tym Emilowi B. grozi do 25 lat więzienia.