Pożegnanie z prezydentem Kaczorowskim

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

Trumna z ciałem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego zostanie w piątek wystawiona w sali Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zwłoki Kaczorowskiego były po ekshumacji badane we wrocławskim Zakładzie Medycyny Sądowej. Ostatni prezydent II RP na uchodźstwie - jedna z ofiar katastrofy smoleńskiej - został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wczoraj prokuratura poinformowała, że badania DNA potwierdziły, iż na skutek błędnej identyfikacji dwie ekshumowane przed tygodniem osoby zostały pochowane w niewłaściwych grobach.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego Jacek Przygodzki poinformował, że znany jest już przebieg piątkowych uroczystości. Wprowadzenie trumny z ciałem Kaczorowskiego do Oratorium Marianum nastąpi o godz. 9, a nabożeństwo Słowa Bożego odprawi kardynał senior Henryk Gulbinowicz.

Zamknięta trumna z ciałem będzie wystawiona w godz. od 10 do 16.15. Następnie zostanie przeniesiona do Kościoła Uniwersyteckiego, gdzie o godz. 17 rozpocznie się żałobna msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego.

- Po mszy św. trumna w asyście wojskowej zostanie ponownie przeniesiona do Oratorium Marianum, gdzie będzie wystawiona do godz. 22. Przez cały piątek wstęp do sali będzie wolny dla wszystkich pragnących złożyć hołd ostatniemu prezydentowi II RP – dodał rzecznik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP


Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl