Widowisko i defilada w stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku na Stadionie Narodowym

W tym roku kulminacją obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będzie defilada wojskowa w Warszawie i widowisko na PGE Narodowym "1920. Wdzięczni Bohaterom" zaplanowane na 15 sierpnia - zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

https://twitter.com/PGENarodowy

Gliński wziął udział w środę w konferencji prasowej w Warszawie poświęconej multimedialnemu widowisku "1920. Wdzięczni Bohaterom". Jego premiera odbędzie się 15 sierpnia, a kolejne pokazy od 20 do 23 sierpnia.

Polskie państwo poważnie podchodzi do rocznic, takich jak 100-lecie odzyskania niepodległości, gdyż każda wspólnota potrzebuje podstaw tożsamościowych, potrzebuje odnosić się do wartości, a te wartości sprawdzają się w czasie próby, jak to było 100 lat temu, gdy odzyskiwaliśmy niepodległość

- mówił Gliński.

Ocenił, że liczba wydarzeń kulturalnych, które służą uczeniu odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach sześcioletniego cyklu obchodów, "idzie już w tysiące" - są to wydarzenia organizowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak poinformował, w tym roku, w stulecie Bitwy Warszawskiej, zorganizowane zostanie kilkaset wydarzeń "z wykorzystaniem środków publicznych", "różnych agend polskiego państwa", spółek skarbu państwa, instytucji kultury, muzeów oraz resortów.

Poinformował też, że tegoroczne obchody będą miały "kilka kulminacji" - defiladę wojskową w Warszawie, premiery specjalnie przygotowanych filmów i otwarcie muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dodał, że w wymiarze artystycznym kulminacją obchodów będzie właśnie widowisko multimedialne "1920. Wdzięczni Bohaterom" 15 sierpnia na stołecznym stadionie PGE Narodowym.

Pomysłodawczyni widowiska Marzena Małek z zarządu spółki PL.2012+ powiedziała, że na płycie boiska stanie olbrzymia scena.

Po jednej i drugiej stronie powstaną okopy polskie i bolszewickie

 - mówiła.

Realizując to wydarzenie historyczno-multimedialne, chcieliśmy pokazać, że historia nie jest czymś dalekim, odległym

-  dodała. Jej zdaniem w widowisku uda się połączyć przeszłość z teraźniejszością.

Tu na płycie boiska wyrośnie olbrzymia scenografia w wykonaniu firm, które wykorzystują do tego wszystkie nowoczesne techniki multimedialne - ikonografii, animacji komputerowej. Wszystko to będzie żyło

- opowiadała.

Poinformowała, że w dniu premiery wydarzenia Orkiestra Polskiego Radia wykona utwory do słów - m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej. Jako soliści wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Olga Szomańska, Stanisław Soyka, Maciej Balcar, Mateusz Ziółko i Michał Kowalonka. Chór Sound'n'Grace wykona pieśni żołnierskie i patriotyczne.

W roli marszałka Józefa Piłsudskiego zobaczymy Jarosława Gajewskiego, a w Michaiła Tuchaczewskiego wcieli się Wojciech Brzeziński. Obejrzymy setki rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Widowisko "1920. Wdzięczni Bohaterom" będzie transmitowane 15 sierpnia w TVP 1 oraz na antenie Polskiego Radia.

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało wydawnictwo fonograficzno-ikonograficzne. Na dwupłytowym albumie "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" znalazły się archiwalne nagrania z Radia Wolna Europa oraz z archiwum Polskiego Radia, zawierające wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 r. oraz historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską, m.in. gen. Władysława Andersa, Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego. Na płytach zamieszczono też pieśni żołnierskie oraz słuchowisko historyczne "Ryngraf" Jarosława Jakubowskiego.

Dla reporterki portalu niezalezna.pl wypowiedział się obecny na uroczystości wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#1920 Wdzięczni Bohaterom #Piotr Gliński #kultura #widowisko #Bitwa Warszawska 1920

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo