Szef Pentagonu zapowiada: Część V Korpusu Armii USA trafi do Polski. Mówi też o dodatkowych siłach

Planujemy rotację do Polski "przewodniego elementu" nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA po podpisaniu przez Warszawę porozumienia o współpracy obronnej i umowie o "podziale obciążenia" - powiedział dziś szef Pentagonu Mark Esper.

Mark T. Esper
U.S. Secretary of Defense / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Amerykański minister obrony dodał, że "być może są również inne możliwości, by skierować do Polski i krajów bałtyckich dodatkowe siły".

W lutym Pentagon zdecydował o reaktywacji V Korpusu po siedmiu latach od jego rozwiązania. Jednostka z główną kwaterą w Fort Knox w Kentucky ma być operacyjna od jesieni. Wśród celów V Korpusu jest wzmocnienie amerykańskiej zdolności do działania w Europie.

Wcześniej media informowały, że Plan Pentagonu zakłada, iż 11,8 tys. amerykańskich żołnierzy wyjedzie z Niemiec, z tego 5,4 tys. zostanie skierowanych do innych państw. 

Agencja Associated Press podała, że sprawa jest "blisko powiązana z powiększeniem obecności wojskowej (USA) w Polsce, co jest zmianą długo wyczekiwaną przez Warszawę i polskiego prezydenta Andrzeja Dudę".

 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Mark Esper #Pentagon #szef pentagonu #USA #Stany Zjednoczone #Polska #armia amerykańska #V Korpus armii USA

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo