Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał Żukowi odznaczenie za "wielki wkład w rozwój partnerstwa strategicznego między Ukrainą a Rzecząpospolitą Polską, aktywną działalność na rzecz zacieśnienia więzi przyjaźni i dobrosąsiedztwa między społeczeństwem ukraińskim a polskim, a także za wsparcie Ukrainy i upamiętnienie w Lublinie wybitnych postaci w historii narodu ukraińskiego" – powiedział pierwszy sekretarz ambasady ukraińskiej w Polsce Vitalii Bilyi.

Żuk dziękując za wyróżnienie powiedział, że to odznaczenie dla mieszkańców Lublina.

To wspólnie razem wykuwaliśmy przez kilkadziesiąt lat tę politykę współpracy.

Lublin ma na Ukrainie 12 miast partnerskich i zaprzyjaźnionych, z którymi zrealizowano ponad 400 projektów – poinformował Żuk.

Realizujemy wspólne projekty, dzielimy się doświadczeniami, ale i uczymy nawzajem. Uczymy się również od naszych partnerów z Ukrainy, ta współpraca to jest korzyść dla obydwu stron. (…) Jesteśmy częścią wspólnej Europy, traktujemy naszą aktywność w tym wymiarze, ale też jesteśmy osadzeni w naszej wspólnej historii, ona jest dla nas niesłychanie istotna

– dodał Żuk.

Prezydent Lublina zaprosił ministra Kułebę na odsłonięcie pomnika grekokatolickiego księdza Maksymiliana Kowcza, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Pomnik ma być odsłonięty jesienią.

Order Ukrainy "Za Zasługi" został ustanowiony w 1996 r.; jest przyznawany z okazji Dnia Konstytucji. Do tej pory to odznaczenie otrzymali m.in. Zbigniew Brzeziński, Bogdan Borusewicz i Jerzy Kłoczowski.