Komisja weryfikacyjna przyznała 380 tys. zł odszkodowania dla lokatorów

Komisja weryfikacyjna przyznała 380 tys. zł odszkodowania dla lokatorów ze zreprywatyzowanych kamienic - poinformował dziś jej przewodniczący Sebastian Kaleta. Komisja stwierdziła też nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości przy ul. Barszczewskiej 7 i Alei Waszyngtona 63.

twitter.com/sjkaleta

Na konferencji prasowej Kaleta poinformował, że komisja wydała 15 decyzji dot. odszkodowań i zadośćuczynień dla lokatorów ze zreprywatyzowanych kamienic na kwotę ponad 380 tys. zł. Wyjaśnił, że świadczenia przyznano m.in. za drastyczne podwyżki czynszu, stres, uciążliwe remonty, utrudnianie zamieszkiwania w lokalu.

"Dzisiaj rozpatrywaliśmy sprawy mieszkańców m.in. Łomżyńskiej 44, Schroegera 72, Koszykowej 49. Kolejni mieszkańcy otrzymają decyzję o zadośćuczynieniu i odszkodowaniu"

- zaznaczył Kaleta.

Na posiedzeniu niejawnym komisja zajęła się również sprawą nieruchomości przy ul. Barszczewskiej 7.

"Nieruchomość ta została zreprywatyzowana m.in. na słynnego Marka M. Co jest interesujące w tej sprawie pan Marek M. kupił roszczenia, do 1/3 udziałów w tej nieruchomości za 100 zł. Następnie po reprywatyzacji, kilkanaście miesięcy po zakupie roszczeń, sprzedał swój udział za 700 tys. zł"

- mówił Kaleta.

Wyjaśnił, że komisja nakazała zwrot do m.st. Warszawy uzyskanych środków i stwierdziła wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa.

Komisja zajęła się również nieruchomością przy Alei Waszyngtona 63. "Tutaj również Marek M. nabył roszczenia za 200 zł i w tej sprawie komisja uchyliła decyzję (zwrotową) i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia m.st. Warszawa" - przekazał Kaleta.

W ostatni piątek Sejm miał głosować nad projektem usprawnienia wypłaty odszkodowań ws. reprywatyzacji, jednak punkt ten został zdjęty z porządku głosowań.

Projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami złożony w czerwcu przez klub PiS zakłada m.in. usprawnioną procedurę przyznawania odszkodowań lokatorom. Zgodnie z projektem sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, a już nie m.st. Warszawa.

Wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. W terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy wypłacać ma je minister finansów.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#odszkodowania #afera reprywatyzacyjna #Warszawa #komisja weryfikacyjna

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo