Życiorys Piotra Szewczyka to gotowy scenariusz nie na jeden, tylko na kilka filmów sensacyjnych. Był m.in. policjantem, uczestnikiem kampanii wrześniowej, walczył z Niemcami o Narwik, a potem o Francję w Bretanii. Służył w Anglii w Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Później znalazł się w elitarnym gronie 316 cichociemnych – specjalnie przeszkolonych skoczków spadochronowych, zrzuconych podczas niemieckiej okupacji na terytorium Polski. Był oficerem dywersji AK. Operował we Lwowie i uczestniczył w jego wyzwalaniu. Po zakończeniu wojny pozostawał w konspiracji.

– poinformował Piotr Tarczyński z placówki.

W 1947 r. roku za swoją działalność został przez władze komunistyczne skazany na karę śmierci.

Po interwencji mieszkańców Babic Bolesław Bierut zamienił ją na 15 lat więzienia. Piotr Szewczyk odzyskał wolność w 1956 r. Zmarł w Oświęcimiu w 1988 r. Cztery lata później jego imię otrzymała jedna z ulic w tym mieście.

– podał Piotr Tarczyński.

W 2000 r. mjr Piotr Szewczyk został patronem gimnazjum w podoświęcimskim Rajsku.

Do szkoły trafiły także, jako wypożyczone, pamiątki po nim. Gimnazjum po reformie szkolnictwa zostało zlikwidowane, a cenne obiekty wróciły do rodziny. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej było żywotnie zainteresowane zabezpieczeniem ich oraz późniejszą ekspozycją. W efekcie doszło do przekazania ich przez rodzinę do Muzeum. Po konserwacji staną się ważną częścią przygotowywanej obecnie wystawy stałej.

– zapowiedział Tarczyński.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest aktualnie tworzone. Przypominać ma m.in. o mieszkańcach Oświęcimia i okolicy oraz polskiemu ruchowi oporu, którzy pomagali więźniom Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się w taką działalność. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. Muzeum powstanie w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Placówka szuka już wykonawcy adaptacji obiektu. Wstępne plany zakładają otwarcie 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.