Ciekawą opcją są też bardziej zaawansowane sporty wodne, takie jak żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, wakeboarding czy kitesurfing. Aktywności te wymagają już odpowiedniego sprzętu, obeznania w temacie i mogą być uprawiane w konkretnych warunkach. Jest jednak wiele miejsc, również tych okołomiastowych, które umożliwiają spróbowanie swoich sił w tego typu sportach, dlatego mając chociaż jeden dzień wolnego, warto rozważyć taki wypad!

Fani sportów miejskich – biegania, trekkingu, jazdy na rowerze czy rolkach nawet w najbardziej upalne dni nie muszą rezygnować z ulubionych aktywności. Będąc na wyjeździe, w górach lub w mieście, rozwiązaniem jest wyjście na trening w godzinach porannych (5-7 rano) lub popołudniowych (po 15), kiedy słońce znajduje się niżej, nie grzeje najmocniej, a jego promienie są mniej niebezpieczne.  

Biegacze, kolarze i rolkarze powinni też wybierać możliwie najbardziej zacienione miejsca, takie jak lasy, parki, ogrody czy ścieżki przy wodzie. Odpowiednio obrana trasa nie narazi na bezustanny kontakt z gorącymi promieniami i zapewni naturalną ochronę przed słońcem. Dobrze, gdyby na drodze znalazła się chociaż jedna fontanna lub zraszacz, dzięki którym możliwe będzie szybkie ochłodzenie się w upalny dzień.

Kolor, materiał i krój ubrania mają kluczowe znaczenie dla komfortu oraz bezpieczeństwa trenującego w upale. Wskazana jest odzież o jasnych, niepochłaniających światła barwach.